25 Kişinin Hayatını Kaybettiği Çorlu Tren Kazasında Yeni Gelişme!corlu tren kazasinda yeni gelisme
corlu tren kazasinda yeni gelisme

Çorlu’da 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının sanıklarından, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürlüğü Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt’un faciadan iki yıl önce kuruma yazdığı yazıda, “seyrüsefer güvenliği, iş sağlığı ve yol bakım onarım işleri” için yol kontrol işçisi alınmasını istediği ortaya çıktı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Çorlu’da, 8 Temmuz 2018’de yaşanan kaza sonrasında Demiryolu Bakım Müdürü T.Kyol kontrol işçisi, Çerkezköy 143 Yol Bakım Şefliği Yol Bakım ve Onarım Şefi Ö.P, Köprüler Şefi Ç.Y ve Hat Bakım Onarım Memuru C.Ç’ye dava açıldı. Avukatları, Kurt’un iki yıl önceki uyarı yazısını savcılığa sundu. Buna göre Kurt, 15 Şubat 2016’da Yol Servis Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, kazanın gerçekleştiği Çerkezköy 163 Yol Bakım Onarım Şefliği’nde bir yol bakım onarım postabaşısının çalıştığını fakat yol kontrol işçisinin bulunmadığını ifade etti.

Kurt, “Hat bakım el kitabının uygulanabilmesi, seyrüsefer güvenliği, iş sağlığı ve yol bakım onarım işlerinin yapılabilmesi için nüve kadrolara göre personelin atanması gerekmektedir” dedi. Kurt, iki postabaşısı ve bir kontrol işçisi kadrosu açılmasını istedi. Savcılığa sunulan dilekçede, bu isteğin karşılanmadığını öne sürüldü.
Sorumlular aklanmaya çalışılıyor

TCDD Teftiş Kurulu’nca hazırlanan teftiş raporunda, facianın “önüne geçilmesi imkansız, irade dışı, beklenmedik yoğun yağışlar sonucu oluşan sel nedeniyle meydana geldiği” savunuldu. “TCDD’nin gerekli özenli göstermesine rağmen kaçınamadığı kazanın işletme dışındaki koşullar ve dolayısıyla tabii afet sonucu oluştuğu” iddia edildi.

Kaza nedeniyle ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak’ suçundan dava açılan dört personelin de kusursuz olduğu savunularak, avukat atanmasına karar verildi. Raporda, afetin bir mücbir sebep sayılması gerektiği belirtilerek, oluşan 1 milyon TL’ye yakın zararın TCDD tarafından ödenmemesi istendi.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.