Akçaray’ın 3 Ayrı Bölgeye Uzatılması İçin ÇED Süreci Tamamlandı

akcarayin ayri bolgeye uzatilmasi icin ced sureci tamamlandi
akcarayin ayri bolgeye uzatilmasi icin ced sureci tamamlandi

İzmit kent merkezinde yer alan tramvayın 3 ayrı bölgeye uzatılması için ÇED süreci tamamlandı. Projeyle ilgili “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. 393 milyon lira tahmini bedelle inşa edilecek yeni hatlar Kuruçeşme, şehir hastanesi ve Kocaeli Stadyumu’na kadar gidecek. Hat üzerinde 23 yeni durak bulunacak

Kocaeli Barış Gazetesi‘nden Uğur Enç’in haberine göre; “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kentimize tramvay sözü verdiğinde yıl 2009’du. “5 yıl içerisinde yapacağım” dediği projeler arasında yer alan tramvayı 2017 yılına kadar inşa edemeyen Karaosmanoğlu, İzmit Anıtpark’a getirdiği tramvay maketini 3’lü prizle aydınlatarak büyük bir acemilik örneği sergilemişti. İyisiyle, kötüsüyüle tramvay projesi hayata geçirildi. Vatandaşların 8 yıllık gecikmeyle kullanmaya başladığı tramvayla iligli önemli bir gelişme yaşandı. 30 Mayıs’ta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tramvaya eklenecek 3 yeni hat için ÇED sürecini başlatmıştı.

393 MİLYON LİRAYA
Ayaz Çevre Mühendislik firması vasıtasıyla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvuran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sekapark-Kuruçeşme, Yahyakaptan-Alikahya, Mehmet Ali Paşa-Şehir Hastanesi hatları inşası için 393 milyon lira bütçe ayırdığını belirtti. 23 yeni durak üzerinde inşa edilecek 3 yeni hat için ayrılan bütçeler şöyle; Sekapark-Kuruçeşme 61 milyon 500 bin, Mehmet Ali Paşa-Şehir Hastanesi 235 milyon 500 bin, Yahyakaptan-Alikahya 96 milyon lira.

ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR
Belediye toplam 23 yeni durak ile hizmet verecek olan 3 ayrı hat için mevcut hattın “ÇED gerekli değildir” kararını da başvuru dosyasına ekledi. Belgeleri inceleyecek olan İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün mevcut hat için olduğu gibi 3 ek hat için de “ÇED gerekli değildir” kararı vermesi bekleniyordu. Beklenen oldu. Kocaeli İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü projeyle ilgili ÇED gerekli değildir kararı verdi.

Yeni hatların durakları şöyle olacak

SEKAPARK-KURUÇEŞME HATTI
Seka Devlet Hastanesi, Kongre Merkezi, Eğitim Kampüsü, Plajyolu, Kuruçeşme,

MEHMET ALİ PAŞA-ŞEHİR HASTANESİ HATTI
Kanalboyu, Turan Güneş Caddesi üzerinde 2 adet, Başaran, FTR, Şehir Hastanesi,

YAHYAKAPTAN-ALİKAHYA HATTI
Recep Topaloğlu, Akasyalar, Yahya Kaptan, Okullar Bölgesi, Kentsa Sitesi, Sabancı Meslek Lisesi, Alikahya Fatih’te 2 adet, Alikahya Merkez, Bağımsızlık, Stadyum

BEDELLER

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.