Batman’ın Öncelikli Gündemi RAYBÜS

Her gün yaklaşık 15 Bin insanın seyahat ettiği Batman-Diyarbakır demiryolunda, mevcut bulunan ve aktif halde olan tren yolu ağının, raylı ulaşım aracı raybüse dönüştürülmesi isteniyor. Raybüs ulaşımı için başlattığımız kampanya, Batman’ın da öncelikli gündemi oluyor.


HALK İSTİYOR, SİYASETÇİLER SUSUYOR

Batman-Diyarbakır demiryolu’nda araç sayısı ve hava kirliliğini azaltacak, vatandaşı yüklü yol masrafından kurtaracak, güvenli, hızlı ve ucuz seyahat imkânı sağlayacak raybüs ulaşımı için gazetemizde başlattığımız imza kampanyası 2 ayı buldu. Topladığımız imzalar 5 bini aşarken, raybüs talebi Batman’ın öncelikli gündemi olmaya başladı. batman’da sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, yerel dinamikler, raybüs talebinde ortaklaşmaya başladı.

BU İLLER ARASINDA KURULDU

Zonguldak-Karabük, Çatal-Tire, Kars-Akyaka, Malatya-Elazığ illeri arasında aktif halde olan raybüs ulaşımının, Batman-Diyarbakır demiryolunda da hayata geçirilmesi isteniyor.

DEVLET EKONOMİSİNE DE KATKI SAĞLAYACAK

Batman-Diyarbakır arasında 90 kilometre tren hattı zaten aktif. Yolcu taşımacılığında kullanılan tren hattı, raylı sistem için de uygun. Düşük bir maliyetle kurulacak raylı sistem, devlet ekonomisine de katkı sağlayacak. Batman-Diyarbakır arasında seyahat etmek zorunda kalan memurlar, öğrenciler ve hastalar, raylı sistemle, 90 kilometreyi 40 dakikada aşabilecek. Bu yolda araç trafiği, kazalar ve hava kirliliği de azalacak. Günde 1 sefer yapılması halinde dahi en az 250, ayaktaki yolcularla birlikte Bin yolcu taşınabilecek.

SİYASETÇİLERİN DESTEĞİ GEREKİYOR

Eskişehir’de 20 yıl önce kullanılan raylı sistem, Batman-Diyarbakır arasında da isteniyor. Siyasetçilerin ve bürokratların, gerekli girişimleri yapması bekleniyor. (Batmansonsöz)

RayHaber çerez kullanmaktadır