Tramvay Projesi İçin Kesilen İzmit’in Ağaçları Ne Oldu?

tramvay projesi icin kesilen izmitin agaclari ne oldu
tramvay projesi icin kesilen izmitin agaclari ne oldu

İbrahim Karaosmanoğlu döneminde İzmit Merkez Bankası mevkiinde tramvay projesi için Hürriyet ve Demiryolu caddeleri arasında bulunan onlarca ağaç kesilmişti. Merkez Bankası’nın betonuna az da olsa gölge olan ağaçlar proje tamamlandıktan sonra bölgeye yeniden ekilmedi


Kocaeli Barış Gazetesi‘nden Uğur Enç’in haberine göre; “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li eski başkanı İbrahim Karaosmanoğlu sürekli olarak yeşile ve ağaca olan hassasiyetiyle övünürdü. Belediyenin bugüne kadar vatandaşı birebir etkileyen tek çevre icraatı Sekapark oldu. Sekapark da ağaçların yer aldığı gölgelik bir mesire alanı yahut bu kentin ciğeri değil, sadece çayır çimen. Öyle alabildiğine ağaçlık, ormanlık bir arazi yok kent merkezinde. Cephanelik vardı, kent hastanesiydi, spor kompleksiydi derken onu da kuşa çevirdiler… Yetmedi ‘Tramvay’ için güzergah belirlediler, proje çizdiler ve kent merkezinde sağda solda kalan 2-3 ağacı da gözlerine kestirdiler. Geçmişlerinden korkan, hatta kimileri geçmişlerini sevmeyen yetkililer Atatürk’ten de ders almadı. Koskoca bir köşkü, tek bir ağaç için 5 metre doğuya kaydıran Atatürk’ü görmezden gelen yetkililer tramvay projesi için onlarca ağacı doğradı.

BİZE SADECE BETON KALDI
Tramvay projesi için Hürriyet ve Demiryolu caddeleri arasındaki onlarca ağaç, vatandaş tepki gösteremesin diye gecenin bir yarısı kesildi. 2 yıl önce ağaçlar doğrandı, tramvay projesi tamamlandı. Ancak belediye bölgede yarattığı ağaç tahribatını gidermek için hiçbir şey yapmadı. Merkez Bankası’nın beton yoğunluğu, çevresinde tek bir ağaç kalmaması bölgeyi sıcak yaz günlerinde çekilmez kılıyor. Tahir Büyükakın başkanlığındaki yeni yönetim bölgede bir yeşillendirme çalışması yapacak mı merak konusu.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar