Çorlu’da Tren Kazası Davasında İlk Duruşma Başlamadan Bitti

corluda tren kazasi davasinda ilk durusma baslamadan bitti
corluda tren kazasi davasinda ilk durusma baslamadan bitti

Çorlu davasında ilk duruşma, yakınlarını kaybedenlerin darp edilmesine dair talimatı olduğu iddiası üzerine, dosyanın üst mahkemeye gönderilmesiyle sona erdi.


Tekirdağ, Çorlu’da 8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı olayla ilgili açılan davanın ilk duruşması bugün Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti, duruşma öncesi yakınlarını kaybedenlere düzenlenen saldırılarla ilgili “heyetin kanunsuz emir sonucu verdiği talimatla yapıldığı” iddiası üzerine dosyadan çekilme kararı aldı. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin açıklamasına göre, dosya değerlendirilmesi için Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

“Dışarıda kalan aileleri, biz avukatları darp ettiler”
Duruşma öncesi yakınlarını kaybedenler ile duruşmayı izlemek isteyenlerin hepsi salona giremedi, salon önünde arbede yaşandı. Kapıdaki polisler bazı yakınları darp etti. Avukatların araya girmesiyle kapıda kalanlar da içeri girdi.

Duruşma kimlik tespitleriyle saat 11.00 civarında başladı.

Sanıkların kimlik tespitleri öncesinde hayatını kaybedenlerin yakınlarının avukatları, duruşma öncesinde yaşanılanlara ilişkin beyanlarını sundu.

Avukat Mürsel Ünder, “Mağdur müşteki sayısının fazlalığı, dosyanın toplumsal mahiyeti sebebi ile duruşmanın kalabalık olacağını size defalarca söyledik, kabul etmediniz. Bu katliamda yakınlarını kaybeden ailelere konferans salonunun tahsis edilmiş olmasını lütuf olarak algılayamayız” dedi.

“Sizin yetkinizde olmasa da bilmeniz gerekiyor, sabah 9 itibariyle buraya bir yürüyüş yaparak gelmek istedik. Yakınlarını kaybedenlerin aileleri, yürüyüş boyunca polis tarafından suçlu muamelesi gördü. Adalet istedikleri için. Herkesin elini kolunu sallayarak girebildiği adliyenin bahçesine bile giremedik, üzerimize güvenlik diye demir kapıları çektiler. Konferans salonunun kapısına geldiğimizde, daha açılmamış duruşma için kim olduğu belli olmayan birileri kimlik tespiti yapıp salona bu şekilde almaya çalıştı. Yine güvenlik gerekçesi ile…

“Nihayet bir kısmımız içeri girdikten sonra, yine siz daha duruşmayı açmadan ve duruşma hakkında bir kapalılık kararı verilmeden salonun kapıları kitlendi. İçeridekiler İçin hürriyeti tahdit suçunu işlediniz.

“Dışarıda kalan aileleri, biz avukatları darp ettiler. Görmediniz. Anlatıyoruz. Müvekkillerimiz de anlatacaklar. Bundan sorumlu olanlar hakkında şu anda size ve cumhuriyet savcısına suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu sizin göreviniz kapsamındadır.

Avukat Ünder sözlerini, “Müvekkillerimize de dışarıda uğradıkları darba dair beyanda bulunmaları için söz verilmesini talep ediyoruz” diyerek bitirdi.

Avukat Can Atalay ve Ünder’in suç duyurusunda bulunulması talepleri reddedildi.

Yalnızca duruşma salonunda bulunan silahlı polislerin çıkarılması talebi kabul edildi. Silahlı polisler dışarıya çıkarıldı.

Cumhuriyet savcısı, duruşma öncesinde yaşanılanlara dair “emri aşan orantısız güç uygulayan görevliler hakkında gereğinin yapılması İçin Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması” yönünde mütalaa verdi.

Mahkeme heyeti, duruşma öncesinde yaşanan saldırılar ile alakalı “heyetimizin talimatı ile yapıldığı iddia ediliyor” diyerek dosyadan çekilme kararı verdi. Duruşmaya son verildi. Dosya, mahkeme heyetinin çekilme kararının değerlendirilmesi için Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Davada dört TCDD çalışanı “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçlamasıyla yargılanıyor.

Bugünkü duruşma öncesi yakınlarını kaybedenler ile avukatları Çorlu Adliyesine bir yürüyüş gerçekleştirdi. Adliye önündeki basın açıklamasında, “Bunun hesabını soracağız, bunun için buradayız” dediler.

Bürokratlar ve yöneticilere takipsizlik
Cumhuriyet Savcısı Galip Yılmaz Özkurşun, siyasetçiler, bürokratlar, TCDD’nin üst yönetiminde yer alan kişiler ve tren çalışanları için “Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” gerekçesiyle soruşturma yürütüyordu.

Soruşturmada tren şefi Hüseyin Kahraman, makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin hakkında takipsizlik kararı verildi. Dört TCDD çalışanı hakkında iddianame hazırlanırken, üst yöneticiler hakkında da takipsizlik kararı verildi.

Takipsizlik kararında konuyla ilgili ifadeler şu şekilde kayıtlara geçti: “Şüpheliler siyasetçiler, bürokratlar ve TCDD’nin üst yönetiminde yer alan kişiler, Halil Altınkaya, Suat Şahin ve Hüseyin Kahraman hakkında tüm mağdur ve müştekilere yönelik atılı suçtan delil yetersizliği nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına…

“Şüpheliler Turgut Kurt, Celalettin Çabuk, Çetin Yıldırım ve Özkan Polat’ın, mağdur/müştekiler şahıslara yönelik eylemleri nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına…” (BİANET)


İlk yorum yapan olun

Yorumlar