Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Heyecanı Sona Erdi

samsung bogazici kitalararasi yuzme yarisi heyecani sona erdi
samsung bogazici kitalararasi yuzme yarisi heyecani sona erdi

Dünyanın en iyi açık su yüzme organizasyonu olarak nitelendirilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı dün yapıldı. Kadınlarda 1. Ilgın Çelik olurken, erkeklerde de 1.liği Melikşah Düğen aldı.

Sporseverlerin büyük heyecanla beklediği, dünyanın iki kıtayı kulaçlarla birleştiren tek organizasyonu olma özelliğine sahip Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) desteği ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından 31. kez dün yapıldı. Boğazı kulaçlara başarıyla geçenlere ödüllerini Geçlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yavuz Erkut verdi.

Kanlıca’dan start alıp, Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan yarışa 59 ülkeden toplam 2400 yüzücü katıldı. Yüzücüler, 6.5 kilometrelik zorlu parkurda en hızlı yüzücü olabilmek için kıyasıya yarıştı.

BOĞAZIN BİRİNCİLERİ TÜRKİYE’DEN
Bu yıl rekor başvurunun yapıldığı uluslararası organizasyonda, 59 ülkeden 2400 sporcu boğazda kulaç attı. Zorlu yarışın ardından genel klasman kadınlarda, 1. Ilgın Çelik, 2. Hilal Zeynep Saraç olurken 3.sırayı da Şira Nur Eroğlu aldı. Erkekler genel klasmanda ise, 1. Melikşah Düğen, 2. Efe Erduran, 3.lüğü de Artur Artamonov aldı.

YARIŞTAN NOTLAR
Türkiye’den yarışmaya 2 bin 971 kişi başvuru yaptı. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Samsun’da yapılan elemelerin ardından 1200 yerli katılımcı belirlendi. 59 ülkenin katılacağı organizasyonda bu yıl ilk kez Endonezya, Umman, Pakistan, Peru ve Filipinler’den 1200 yabancı yüzücü yer aldı. Kadınlar ve erkeklerde farklı kategorilerinde düzenlenen yarışın en genci 14, en tecrübeli sporcusu ise 89 yaşındaydı.

İBB ORGANİZE ETTİ
İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda koordinasyon hizmeti verdi. İBB; alan tahsisi, kıyı temizliği, sporcuları taşıyacak gemilerin temini, itfaiye hizmetleri, organizasyonun duyuru ve tanıtımının yapılması gibi birçok alanda sporcuların yanında olarak organizasyonun kusursuz bir şekilde yapılmasını
sağladı.

YERLİ VE YABANCI ÇOK SAYIDA DAVETLİ İZLEDİ
İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği organizasyonu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yavuz Erkut, Çin Halk Cumhuriyeti Spor Bakanı Gou Zhongwen, Moldova Büyükelçisi Igor Bolboceanu, Güney Kore Başkonsolosu Jessy Yeunju Jang, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim ve Samsung Electronics Türkiye CFO’su Seokhoon Ahn da izledi.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.