Bakanlık, 200 Milyon Yıllık Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan Otoyol Geçirdi

bakanlik agaca cali dedi otoyolu ormandan gecirdiaa arsivi
bakanlik agaca cali dedi otoyolu ormandan gecirdiaa arsivi

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki 200 milyon yıllık tabiat parkı Ballıkayalar’dan OSB bağlantısı geçecek olan Kuzey Marmara Otoyolu ile ilgili, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan dikkat çekici bir açıklama geldi. Bakanlık, bağlantı yollarının 37 bin 746 metrekare orman sayılan araziden geçeceğini açıklayarak, “Bu güzergâh üzeri genelde çalı niteliğinde maki ile kaplı olduğundan ağaç kesimi olmayacaktır” dedi. Yeni yolun bitirilmesi halinde, alternatif yollara sadece 35 dakika kısalacağı öğrenildi.


CHP Kocaeli Milletvekili, TBMM Sanayi Komisyonu Parti Sözcüsü Tahsin Tarhan konuyu meclis gündemine taşıdı ve iddiaları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Sözcü’den Uğur Enç’in haberine göre; Bakanlık cevabında Gebze OSB’nin söz konusu alana çok yakın olduğu için seçildiğini belirterek, kavşak alanının Ballıkayalar dışına neden alınmadığını ise şu ifadelerle açıkladı. “OSB bağlantı yoluna çok yakın olması, oluşturulacak bağlantı yolu üzerinde yer alan gişe alanı ve kavşak alanının çok kısıtlı bir alanda oluşturulması nedeniyle mümkün olmamıştır. Kavşak tasarımlarında minimum standartlar uygulanmış ve OSB bağlantı yolu trafik güvenliği bakımından en kısa mesafede tutulmuştur.”

Proje bağlantı yolunun Ballıkayalar’da 37 bin 746 metrekare orman sayılan alan ile 26 bin 943 metrekare orman sayılmayan alandan geçeceğini açıklayan bakanlık bölgede tek bir ağaç kesilmeyeceğini iddia etti. Bakanlık cevabında, “Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamındaki otoyol Ballıkayalar Taibat Parkı’nın doğu sınırındaki (37 bin 746 metrekare ormanlık alanın) küçük bir kısmından geçecek olup, bu güzergah üzeri genelde çalı niteliğinde maki ile kaplı olduğundan Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinden geçecek otoyol güzergahında ağaç kesimi olmayacaktır. Ayrıca imzalanan protokol ve sözleşmeler gereğince yıllık ağaçlandırma programlarına ek olarak ağaçlandırma yapılacaktır” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar