TCDD Demiryolu Güzergahları ve YHT Hatları Haritası 2020 Güncel

yuksek hizli tren hatlari haritasi 1
yuksek hizli tren hatlari haritasi 1

TCDD Demiryolu Güzergahları ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hatları Haritası 2020 Güncel : Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) nin 2020 güncel demiryolu hatlarını ve TCDD Bölge Müdürlükleri Sınırlarını gösteren haritalar rayhaber.com‘da. YHT Hatları Haritası konusunda Google Haritaları kullanarak daha detaylı bilgi almanız mümkün.


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) nin güncel haritalarını sayfamızda sizlerle paylaşıyoruz. Haritalar TCDD tarafından hazırlanmış olup 2019 yılı güncel demiryolu güzergahlarını gösteren haritalardır. Bu haritaları demiryolları hakkında bilgi almak ve yol güzergahlarını öğrenmek isteyenler için sitemizde sizlerle paylaşıyoruz. TCDD tarafından yeni demiryolu hatlarını gösterir haritalar yayınlandığında sitemizde bunları da sizlerle paylaşacağız.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLET DEMİRYOLLARI HARİTASI

Haritayı yüksek çözünürlülükte görmek için üstüne tıklayın

TCDD BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ HARİTASI

TCDD İstanbul 1. Bölge, Ankara 2. Bölge, İzmir 3. Bölge, Sivas 4. Bölge, Malatya 5. Bölge, Adana 6. Bölge ve Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürlükleri olmak üzere 7 Bölge Müdürlüğü taşra yapısına sahip olup bir de Ankara’da YHT Bölgesiyle hizmet vermektedir.

Toplamda 8 bölümden oluşmakta olup, aşağıdaki haritada bölgelerin sorumlu oldukları bölgeler gösterilmektedir:  TCDD’nin Bölge Müdürlüklerinin sınırlarını gösteren haritayı da sizlerle paylaşıyoruz.

Haritayı yüksek çözünürlülükte görmek için üstüne tıklayın

TÜRKİYE YÜKSEK HIZLI TREN (YHT) HATLARI HARİTASI

Türkiye’nin ilk olarak 2009 yılında Ankara – Eskişehir arasında yaptığı 245 Km’lik Hızlı Tren hattı, bugün (Şubat – 2019 itibari ile) İstanbul ve Konya da dahil edildi ve hat uzunluğu toplamda 800km’yi geçti. Türkiye’nin yüksek hızlı tren hatlarını, yapım aşamasındaki hızlı tren hatlarını ve bu hatlara yolcu taşımakta olan bağlantı otobüsleri harita üzerinde sizlerle paylaşıyoruz.


Haritayı yüksek çözünürlülükte görmek için üstüne tıklayın

Ankara İstanbul hızlı tren hattı güzergah haritası : Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattındaki 9 durak Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olarak belirlendi. Ankara İstanbul hızlı tren hattı, son durak Pendik’teki banliyö hattıyla Marmaray’a entegre olacak. Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak.

Ankara İstanbul YHT Teknik Bilgiler

Ankara İstanbul Hızlı Tren Projesi, mevcut hattan bağımsız 533 km uzunluğunda 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli ve sinyalli yeni çift hatlı hızlı demiryolu yapımını içeriyor.

Projenin tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul arası üç saate inecek. Bu güzergahtaki yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78’e çıkması hedefleniyor. Ankara İstanbul Hızlı Tren Hattı, Marmaray ile bütünleşerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak. Ülkemizin en büyük iki şehrini birbirine bağlayan bu projeyle kentler arasında sosyal, ekonomik ve kültürel alışveriş artacak ve Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan ülkemiz, ulaşım altyapısıyla da hazır hale gelecek.

Ankara İstanbul YHT Proje Bilgileri

Proje 8 ayrı bölümden oluşmakta;

  1. Ankara Sincan : 24 Km
  2. Ankara Hızlı Tren Garı
  3. Sincan Esenkent : 15 Km
  4. Esenkent Eskişehir : 206 Km
  5. Eskişehir Gar geçişi: 2.679 m
  6. Eskişehir İnönü : 30 Km
  7. İnönü Vezirhan : 54 Km

Ankara İstanbul hızlı tren hattı Eskişehir – Sakarya Güzergahı

  • Vezirhan Köseköy : 104 Km
  • Köseköy Gebze : 56 Km
  • Gebze Haydarpaşa : 44 Km

Ankara İstanbul Hızlı Tren Projesi, iki etapta tamamlanacak. Projenin ilk etabı olan Ankara Eskişehir Hızlı Tren hattı 2009 yılında hizmete açıldı. Projenin ikinci etabı olan Eskişehir İstanbul hattının inşaatı devam ediyor. Köseköy Gebze Etabının Temeli 28.03.2012 tarihinde atıldı.

Sincan Esenkent ve Esenkent-Eskişehir Hatları işletmeye açıldı.


1 Comment

Yorumlar