Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Geçecek Hızlı Trenin Ayrıntıları Belli Oldu

yss koprusunden gececek hizli trenin ayrintilari
yss koprusunden gececek hizli trenin ayrintilari

HABERTÜRK, yeni döneme damga vuracak dev bir projeye ilişkin Ankara’da yürütülen görüşme trafiğinin ayrıntılarını açıkladı. Çinli bir şirket, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine inşa edilecek, Sakarya’ya kadar uzanacak “hızlı tren” standardındaki hat için Ankara’yla görüşmeye başladı. Bu şirketin, projenin finansmanında da yer alması bekleniyor. Kaynaklar, Çinli şirketin istekli olduğunu belirterek, “Köprünün üzerinden bir geliş-bir gidiş olacak. Anadolu Yakası’nda Sakarya’ya kadar uzanacak” dedi. Yetkililer, projenin maliyetine ilişkin rakam vermiyor. Ancak, milyarlarca doları bulacağı belirtiliyor.

Habertürk‘ten Olcay Aydilek’in haberine göre; “Ankara’da, İstanbul’un gerek yük, gerekse de yolcu taşımacılığını ilgilendiren önemli bir proje için mesai yapılıyor. Çinli bir şirket, TCDD ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla kamuoyunda ses getirecek dev bir proje için görüşüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul’da özel sektör tarafından yapılan ve işletilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde, deyim yerindeyse bir gidiş bir geliş, demiryolu için yer ayırmıştı. Ankara’da yürütülen görüşmelerin odağını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne döşenecek raylı sistem oluşturuyor.

Buna göre, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne bir gidiş-bir geliş “hızlı tren” standardında hat inşa edilecek. Bu proje, Anadolu yakasında Akyazı’ya kadar uzanacak ana hatla birleşecek. Demiryolu hattı, limana kadar uzanacak. Böylece, deniz ve demiryolu bağlantısı kurulacak. Avrupa yakasında Halkalı’ya kadar uzanacak ve Halkalı-Kapıkule demiryoluyla birleşecek.

ÇİNLİLER TALİP
Çinli bir şirket, söz konusu projeye talip oldu. Bu amaçla Ankara’yla görüşmeye başladı. Bu şirketin, projenin finansmanında da yer alması bekleniyor. Görüşmeler sürdüğü için şirket adı telaffuz edilmedi.

ÇİNLİLİLER ENERJİ, OTOYOL VE KÖPRÜ PEŞİNDE
Çinli şirketin, bu konuda son derece istekli olduğunu belirten kaynaklar, projeye talip olan şirketin finansmanda da yer alacağını söyledi.

Peki, projenin maliyeti ne kadar? Buna ilişkin rakam verilmiyor. Ancak, milyarlarca doları bulacağı belirtiliyor.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

1 Trackback / Pingback

  1. Yavuz Sultan Selim Köprüsünden Geçecek Hızlı Tren İle İlgili Önemli Gelişme | İnşaPORT | İnşaat Platformu | İnşaat Portalı

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.