Mersin Metrosu İçin Firmalarla Ön Görüşmeler Başlıyor

mersin metrosu icin firmalara davet gonderilmeye baslandi
mersin metrosu icin firmalara davet gonderilmeye baslandi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 yatırım programına alınan Mersin Metrosu için firmalara davet göndermeye başladıklarını söyledi.


Mersin Metrosu’nda yeni bir aşamaya geldiklerini söyleyen Seçer, “Firmalarına davetiye göndermeye başladıklarını belirterek, “Yurt dışı firmaları için 3 davetiye imzaladım. Bunun içinde Türkiye’den bir firma da var, Çinli yatırımcılar da var. Bu davetiye ihale için değil, ön görüşme için. Biz finansmanı da inşaatı da bir paket şeklinde vermek istiyoruz. Hem inşaatımızı yapsınlar hem de finansmanlarını kendileri bulsunlar. Bize de rahat bir ödeme takvimi, hiç olmazsa 5-6 yıl sonra başlasın; ödeme için de bir 10-15 yıl süremiz olsun. Bir miktar gelirlerden bir miktar kendi kaynaklarımızdan ödeyelim. Bunun planlamasını yapıyoruz” dedi.

Mersin Metrosu şehrin kalkınma projesi

Metro çalışmasında, çevreye vereceği rahatsızlık, kaç yılda bitecek, olası aksilikler ve aksaklıklar dahil en ince ayrıntılarına kadar planlama yapıldığını belirten Seçer, şu bilgileri verdi: “50 düşünüp bir karar veriyoruz. Her kuruşuna kadar çok önemli. Bunların geri ödemeleri var, 4 yıl gibi bir inşaat süresi var. Zaten bu 18,7 kilometrelik bir mesafe. Bunun yaklaşık 6 kilometresi yeraltından tünel açma makinesi TBM ile delinecek, yüzeyde bir rahatsızlık vermeyecek. Diğer bölümü aç kapa yöntemiyle yapılacak ama o da son sistem yapılacak. Farklı bir sistem, önce üst tarafı yapıyorlar, daha sonra alt tarafını dışarıya çok rahatsızlık vermeden gerçekleştiriyorlar. Bizim için önemli çünkü bu. Çevreye vereceğimiz bir rahatsız bize sıkıntı oluşturabilir. Normal zamanında bitmesi, süratle devreye girmesi önemli. Metro önemli. Bir kentin kalkınması açısından da önemli. Sadece bir toplu taşıma projesi olarak değil, bir şehrin kalkınma projesi olarak da bakın.”

Mersin Metrosunun Güzergahı

Mersin Metrosu Hat 1’in 4 araçlık dizin ile tek seferde 1080 yolcu/sefer kapasiteli olarak inşa edileceği ve 20 km çift hat demiryolu, 15 istasyon ve 2600 araçlık otopark olacağının bilgileri verildi. ‘Mersin Metrosu Hat 1’in günlük yolcu kapasitesinin ise toplam 262 bin 231 yolcu/gün olacak.

Mersin Metrosu Hat 1’in güzergahı Cumhuriyet-Soli-Mezitli- Babil-Fuar-Marina-Liseler-Forum-Türk Telekom-Tulumba-Özgür Çocuk Parkı-Gar-Üçocak-Mersin Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası ve Serbest Bölge arasında olacak. İlk aşamada gerekli olan metro araç sayısının yedekler dahil 80 araç ile hizmet verecek ve 2029 yılında 4 ilave araç, 2036 yılında ise 12 ilave araç eklenecek.

Ulaşım Master Planı kapsamında hazırlanan Mersin Metrosu Hat 1 Mersin’in yıllardır çözüm bekleyen sorunlarından birisi olan trafik sorununu uzun vadeli olarak çözüme kavuşturacak.

Mersin için inovatif metro özelliği taşıyacak olan Mersin Metrosu Hat 1’in, çok yönlü olarak işlevsel, düşük maliyetli, hızla inşa edilebilecek, kentsel anlamda estetik, ulaşım anlamında güvenli bir hizmet sunacak. İstasyonların hepsi yer altında bulunacak ve sadece Marina İstasyonu dünyada ilk defa uygulanacak olan bir yöntem ile yarı açık olarak inşa edilecek.

Mersin Metrosu İstasyonları

Serbest Bölge,
Mersin Büyükşehir Belediyesi,
Üç Ocak,
Gar,
Özgür Çocuk Parkı
Tulumba,
Türk Telekom
Forum,
Liseler,
Marina,
Fuar,
Babil
Mezitli,
Soli
Cumhuriyet

İstasyon tasarım kriterlerinde tasarımın asıl hedefinin ulaşım sisteminin tekerlekli özel ulaşım faaliyetleriyle entegre olabilmesi, bu amaçla hat yolu boyunca metro hattının üst katı otopark olarak planlanması, ayrıca bazı istasyonların üst kısmındaki otopark çözümleri ile kent merkezindeki araç trafiğinin metroya aktarılması hedefleniyor. Yarı açık özel bir sistemle inşa edilmesi, istasyonların ulaşım dışında kentsel yaşam alanı olarak değerlendirilmesi, hızlı ihtiyaç görülebilen büfe, kitapçı, fast food, dinlenme vb. işlevsellikteki ticari ünitelerin planlaması, yeşil alanlar oluşturulması ve doğal havalandırma için açıklıkların kullanılması öngörülüyor. 2030 yılı model atama sonuçlarına göre günlük toplam toplu taşıma yolculuk sayısının 921.655; günlük toplam toplu taşıma yolcu sayısının 1.509.491; günlük toplam ana omurga toplu taşıma hatları yolcu sayısının 729.561 ve günlük toplam lastik tekerli sistem yolcu sayısının779.930 olarak bekleniyor.

Mersin Metrosu Haritası



İlk yorum yapan olun

Yorumlar