Milyarlık Gaziray Kalyon ASL’ye

milyarlik gaziray kalyon aslye
milyarlik gaziray kalyon aslye

Milyarlık Gaziray Kalyon ASL’ye : Gaziray, Gaziantep’te kent merkezini banliyölere bağlayacak raylı sistem projesinin adı. Yapımına 2017 ilk aylarında başlandı. Proje farklı etaplardan oluşuyor.


SÖZCÜ‘den Çiğdem Toker’in haberine göre; “Geçtiğimiz günlerde bu projenin 4,8 km uzunluğunda “aç-kapa tüneli” ihale edildi. İhale derken yine 21/b tabii. Özellikle Ulaştırma Bakanlığı, olağanüstü durumların usulü olan 21/b’ye tutkuyla bağlı.

TCDD Genel Müdürlüğü’nün 3 Eylül’de yaptığı ihale, 976 milyon 48 bin 600 TL bedelle Kalyon-ASL İnşaat ortaklığında kaldı.

Kalyon Grubu, en çok 3. havalimanı ile biliniyor. Bir de medya sahipliğiyle. (Sabah-ATV) ASL İnşaat’ı patronu ise AKP eski Rize Milletvekili Abdülkadir Kart. Kart, iki yıl önce bir başka milyarlık kamu ihalesini yine aynı yöntemle almıştı. İSKİ’nin Kasım 2017’de, 21/b usulüyle yaptığı Kağıthane-Bahçelievler İçmesuyu Tünel İnşaatı ihalesinde 842 milyon 830 bin 466 TL teklif vermişti. ASL aynı zamanda TÜRGEV’in Kartal’daki Hayriye-Cemal Gülbaran Kız Öğrenci Yurdu’nun da müteahhidi.

Kalyon ASL ikilisinin, Gaziray ihalesinde, yaklaşık maliyet üzerinden yaptığı indirim oranı yüzde 11,5. Kamu kaynakları açısından epeyce tasarruflu bir oran olmuş!

Gaziray Banliyö Haritasısohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar