Yerli Cer Transformatörü İle Milyonlarca Avro Türkiye’de Kalacak

yerli cer transformatoru ile milyonlarca avro turkiyede kalacak
yerli cer transformatoru ile milyonlarca avro turkiyede kalacak

Metro İstanbul, metro ve tramvaylarına enerji sağlayacak yerli cer transformatörü üretim projesini gerçekleştirdi. Böylece milyonlarca avro ülke sınırları içerisinde kalacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Metro İstanbul, hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin ekonomisi için önemli bir başarıya imza attı. Şirket; metro, tramvay ve hafif raylı sistem hatlarında kullanılan araçlara enerji sağlayan cer transformatörlerini üretim projesini gerçekleştirdi. 2017 yılında Metro İstanbul’da transformatör bazında yüzde 3, cer transformatörü bazında ise sıfır olan yerlilik oranını artırmak için çalışmalarına başlanan cer transformatörü üretim projesi eylül ayının sonunda tamamlandı. 2 adet trafo M1 Yenikapı-Atatürk Havalimanı hattın Belpa trafo merkezinde devreye alınarak hizmet vermeye başladı.

Türkiye’de bu kapasitedeki ilk üretim…

Metro İstanbul bünyesinde bulunan hatlarda kullanılan cer transformatör sistemleri bugüne kadar İtalya, Almanya ve İspanya menşeili firmalardan tedarik ediliyordu. 2017 yılında yerli firmalarla görüşülerek üretim potansiyellerini araştıran Metro İstanbul, yapılan incelemeler sonucunda BEST AŞ firması ile anlaşarak Türkiye’de ilk defa 3.3 MVA gücünde yerli cer transformatörü üretimi için sözleşme imzaladı.

2 tanesinin fiyatı 176 bin avro…

Metro İstanbul üretici firmaya raylı sistem tecrübesiyle destek vererek çalışma ortamı sağlarken, firma da ücretsiz olarak transformatörleri üreterek sahada devreye aldı. Geçmiş alım bedelleri baz alındığında 2 adet 3.3 MVA gücündeki transformatörün piyasa değeri 176.292 avro. Sadece M7 metro hattında bulunan transformatörlerin toplam değerinin yaklaşık 3.600.000 avro olduğunu düşünürsek yerli cer transformatörünün ülkemizde kullanılması halinde ilerleyen yıllarda milyonlarca avro değerinde ürün yurt içinden temin edilebilecek.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.