Demir İpek Yolu’nun Kilit Noktası Marmaray

marmaray demir ipek yolunun kilit noktasi
marmaray demir ipek yolunun kilit noktasi

Demir İpek Yolunun Kilit Noktası Marmaray Çin’in Xi’an şehrinden yola çıkıp, Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçen China Railway Express adlı kargo treni Kazakistan’ın ardından BTK hattında olan Azerbaycan ve Gürcistan’ı geçerek Kars üzerinden Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra marmaray tüp geçişini kulanarak avrupaya ulaşmış oldu. ‘Tek Kuşak Tek Yol’ projesi kapsamında Çin’den gelen yaklaşık 850 metre uzunluğundaki ilk yük treni Chang Ankara Garı’nda düzenlenen törenle yola çıkarak Demir İpek Yolunun kilit noktası Marmaray’dan geçip Kapıkule sınır kapısına ulaştı.

Demiryolunun kapasitesi nedeniyle iki parça halinde yol alan trenin ilk bölümü olan lokomotif ve 21 vagon Kapıkule’de bekletildi. Kapıkule Sınır Kapısı’na öğlen saatlerinde birer saat arayla ulaşan iki parça halindeki trene ilk olarak X-Ray taraması yapıldı ve sonrasında 21’er vagonlu iki parça birleştirildi. Daha Sonra Tren Çekya’nın başkenti Prag’a gitmek üzere, Bulgar lokomitifi eşliğinde Kapıkule Sınır Kapısı’ndan hareket etti. Tren, Demir İpek Yolu üzerinden Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Slovakya’yı geçerek Prag’a ulaşacak.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını kullanarak Çin’den Avrupa’ya giden Demir İpek Yolu’nun kilit noktası da Asya’dan Avrupa’ya deniz altından geçişi sağlayan Marmaray tüp geçişi oldu. Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 güne, “asrın projesi” Marmaray’ın bu hatta entegre olmasıyla da Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süreyi 18 güne düşürmüş oldu.

Yükün, Bakü-Tiflis-Kars hattını ve Marmaray’ı kullanarak orta koridor üzerinden taşınmasının, diğer koridorlara göre zaman ve enerji tasarrufu sağlayacak. Bu, hem bölgesel hem de küresel ticaretin seyri açısından oldukça tarihi bir adım. Dolayısıyla binlerce kilometre yol kat eden bu tren, demiryolu taşımacılığında başlayan yeni dönemin simgesi oluyor.

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar