II. Abdülhamid’in Rüyası Hicaz Demiryolu Amman Tren İstasyonu Restore Ediliyor

2. abdulhamidin ruyasi hicaz demiryolu amman tren istasyonu restore ediliyor
2. abdulhamidin ruyasi hicaz demiryolu amman tren istasyonu restore ediliyor

TİKA tarafından II. Abdülhamid Han döneminin en önemli projelerinden biri olan Hicaz Demiryolu Amman Tren İstasyonu’nun restorasyonu ve demiryolunun tamamının anlatıldığı müze binası yapılıyor.

abdulhamidin ruyasi hicaz demiryolu amman tren istasyonu restore ediliyor
abdulhamidin ruyasi hicaz demiryolu amman tren istasyonu restore ediliyor

II. Abdülhamid Han döneminin en önemli projelerinden biri olan Hicaz Demiryolu, 1900-1908 yılları arasında Şam ile Medine arasında inşa ettirilmiştir. Demiryolunun yapımına 1 Eylül 1900 tarihinde Şam ile Der’a arasında başlanmıştır. Şam’dan Medine’ye doğru inşasına başlanan hat; 1903 yılında Amman’a, 1904’te Maan’a, 1 Eylül 1906 yılında Medayin-i Salih’e ve 31 Ağustos 1908 yılında Medine’ye ulaşmıştır. Hicaz Demiryolu hattının ana istasyonları Amman’ın yanı sıra Şam, Der’a, Katrana ve Maan istasyonlarıdır.

Hicaz hattı, büyük zahmet ve meşakkatlerle yapılabilen hac yolculuğunu kolaylaştırarak, büyük bir dinî hizmete vesile olacaktı. Böylece, Suriye’den Medine’ye yaklaşık kırk, Mekke’ye elli gün süren uzun ve Bedevîlerin saldırıları sebebiyle tehlikeli olan yolculuk dört beş güne inecekti. Yalnız savaş ve isyan durumlarında değil normal zamanlarda da Hicaz ile Yemen’e asker ve mühimmat sevkiyatı demiryoluyla yapılacak, böylece Süveyş Kanalı’na duyulan ihtiyaç ortadan kalkacaktı.

Eğitim eksikliği, ekonomik yetersizlik, bakımsızlık, bilinçsizlik ve ilgisizlik nedeniyle uzun süre sahipsiz kalmış olan Amman Tren İstasyonu’nda bulunan tarihi üç yapı, çeşitli nedenlerle bozulma sürecine girmiştir. Bu
nedenle Amman Tren İstasyonu’nda istasyon görevlileri için lojman olarak inşa edilen üç adet yapıya fonksiyon verilerek restorasyonunun yapılması ve yanına çevresine uyumlu yaklaşık 1500 m² alanlı yeni bir Hicaz Demiryolu’nun tamamının anlatıldığı müze binasının yapılması uygun görülmüş, TİKA tarafından projeleri hazırlanmıştır.

TİKA tarafından kurulacak olan Amman Hicaz Demiryolu Müzesi, Osmanlı Demiryolu tarihine ilişkin bir çok önemli eşya ve hatırayı bünyesinde barındıracak.

Hicaz Demiryolu Haritası

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Per 21

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 21 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Per 21

İhale İlanı : Demiryolu Elektrifikasyonu Yedek Malzeme Alım İşi

Kasım 21 @ 14:30 - 15:30
Organizatör: TCDD
444 8 233

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar