TCDD Personelinin 2009 Yılındaki İş Bırakma Eylemi Karara Bağlandı

tcdd personelinin yilindaki is birakma eylemi karara baglandi
tcdd personelinin yilindaki is birakma eylemi karara baglandi

TCDD Personelinin 2009 Yılındaki İş Bırakma Eylemi Karara Bağlandı; Anayasa Mahkemesi, 2009 yılında iş bırakan TCDD personelinin, iş bırakmaya ilave olarak, tren seferlerini engellemeleri dolaysıyla verilen disiplin cezasının hak ihlali oluşturmadığına karar verdi.

2009 yılında, KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi memurlar, TCDD’de, iş bırakma eylemi yapmıştır. Eylemler nedeniyle, Mersin-Adana bölgesindeki tüm tren seferleri iptal edilmiş, Çukurova treni 270 saat tehir edilmiş, Adana-Konya-Ulukışla yük tren seferleri iptal olmuştur. Bu iptallere bağlı olarak yolcular otobüslerle taşınmış ve TCDD gelir kaybına ve prestij uğramıştır.

Eyleme ek olarak bir kısım personel, Çukurova Ekspresinin teşkil manevrasını yapmak üzere depoya alınmasına engel olmuştur.

Bu eylemleri nedeniyle de kendilerine 1/8 oranında aylıktan kesme cezası verilmiş, açılan davalar ise hem idari yargıda hem de Danıştay’da kaybedilmiştir.

Anayasa Mahkemesi önüne gelen dosyada, iş bırakma eylemine ilave olarak, trenlerin fiilen engellenmesi şeklindeki eylemlerinin, katlanılması gereken karışıklıktan öteye geçtiğine, başkalarının haklarını engellediğine dikkat çekerek, verilen disiplin cezasının hak ihlali oluşturmadığına karar vermiştir.

AYM kararı için tıklayınız.

Kaynak: Memurlar

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar