Türkiye’de Yapımı Devam Eden Önemli Hızlı Tren Hatları

Türkiye’de Proje Yapımı Devam Eden Önemli Hızlı Tren Hatları. Hızlı demiryolu yapım projelendirme çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Antalya-Eskişehir Hızlı Tren Hattı


Ülkemizin turizm başkenti ve tarım yönünden de en önemli kentlerimizden olan Antalya’yı İstanbul’a bağlamak için Antalya-Burdur/Isparta-Afyonkarahisar-Kütahya (Alayunt)-Eskişehir hızlı tren projesi geliştirilmiştir. 423 km güzergâh uzunluğuna sahip proje Eski-şehir-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Burdur, Burdur-Antalya kesimlerinden oluşmaktadır. Tüm kesimlerde proje çalışmaları devam et-mektedir.

Antalya-Kayseri Hızlı Tren Hattı

Ülkemizin turizm merkezleri olan Antalya, Konya ve Kapadokya bölgesini Kayseri’ye ve dolayısıyla hızlı demiryolu ağına bağlayacak proje; Kayseri-Aksaray, Aksaray-Konya, Konya-Seydişehir, Seydişehir-Antalya kesimlerinden oluşmakta olup tüm kesimlerde proje çalışmaları devam etmektedir.

530 km uzunluğa sahip Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı tren projesiyle hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak şekilde 200 km/sa hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanmıştır.

Samsun-Çorum-Kırıkkale Hızlı Tren Hattı

Samsun İlini, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesine bağlayacak ve ülkemizin en önemli kuzey-güney aksı olacak proje ile sözkonusu demiryolu koridoru yüksek standartlı hale dönüştürülecektir. Ayrıca, Kırıkkale (Delice)– Kırşehir–Aksaray-Niğde (Ulukışla) Demiryolu projesinin tamamlanması ile Samsun-Mersin limanları arası demiryolu bağlantısı sağlanarak kuzeyden güneye kısa sürede ulaşılması hedeflenmektedir.

Delice-Çorum, Çorum-Merzifon ve Merzifon-Samsun olmak üzere 3 kesimde projelendirme çalışmaları devam etmektedir.

Kırıkkale (Delice)-Kırşehir-Aksaray-Niğde (Ulukışla) Hızlı Tren Hattı

İç Anadolu bölgesini Akdeniz Bölgesine bağlayacak ve ülkemizin en önemli kuzey-güney aksı olacak yaklaşık 321 km güzergah uzunluğuna sahip Kırıkkale (Delice)-Kırşehir-Aksaray-Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesi 200 km/ sa hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanmıştır. Bu hatta hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacaktır.

Kırıkkale (Delice)-Kırşehir ve Kırşehir-Aksaray kesimlerinde proje hazırlama çalışmaları devam etmektedir. Aksaray-Ulukışla kesiminde proje çalışmaları tamamlanarak yapım olarak Yatırım Programına alınmıştır..

Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı – Yavuz Sultan Selim Köprüsü – 3. Havalimanı – Halkalı Hızlı Tren Hattı

Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim- 3. Havalimanı (87,4 km) kesiminde yapım ihale çalışmaları devam etmektedir. İstanbul Yeni Havalimanı – Halkalı (31 km) kesiminde ise proje çalışmaları tamamlanma aşamasına gelmiştir.

Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Tren Hattı

415 km uzunluğundaki yeni çift hatlı, sinyalli ve elektrikli 200 km/sa hıza uygun Erzincan-Erzurum-Kars projesinde proje hazırlama çalışmaları devam etmektedir.

2020 yılında kesin proje çalışmalarının bitimini müteakip yatırım programına alınması planlanmaktadır.

Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Tren Hattı’nın tamamlanması ile Edirne’den Kars’a uzanan doğu-batı koridorumuz tamamlanacak. Böylece; Erzincan, Erzurum ve Kars, Londra’dan Pekin’e ulaşan ipek demiryolunun önemli bir parçası haline gelecektir.

Türkiye Yüksek Hızlı Tren Haritası

RayHaber çerez kullanmaktadır