Türkiyenin Yerli Füzesi Bozdoğan İlk Güdümlü Atış Testini Başarıyla Tamamlandı

Türkiyenin Yerli Füzesi Bozdoğan İlk Güdümlü Atış Testini Başarıyla Tamamlandı

Türkiyenin Yerli Füzesi Bozdoğan İlk Güdümlü Atış Testini Başarıyla Tamamlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Görüş İçi Hava-Hava Füzesi Bozdoğan’ın hedef uçağa yapılan ilk güdümlü atış testini başarıyla tamamladığını açıkladı.

Milyonlarca dolar maliyetle dışarıdan alınan havadan havaya füzelerin, yerli ve milli muadillerinin seri üretimi için gün saydıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savaş uçaklarımıza entegre edilecek havadan havaya füzemiz Bozdoğan, fırlatma rampasından yapılan güdümlü atışlarda tam isabet sağladı. Ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra yeteneğine sahip bu füzemizin uçaktan atışlı testleri de önümüzdeki yıl yapılacak. 2013 yılından beri üzerinde çalışılan Göktuğ Projesi’nin bir ürünü olan Bozdoğan füzesi, uçaktan test atışlarının da tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girecek.” dedi.

SIRADA ATMACA VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk milli deniz seyir füzesi ATMACA’nın da önümüzdeki yıl envantere gireceğini kaydederek, “Dünyada yalnızca 9 ülkenin ürettiği havadan havaya füzemiz, Milli Muharip Uçağımıza ve F-16 savaş uçaklarımıza monte edilecek. Böylece savaş uçaklarımızda kullandığımız hava-yer silahlarına ek olarak havadan-havaya silahlarımız da yerli ve milli olacak. Milli gemimizden ilk defa milli füze atışı gerçekleştirdik. Roketsan tarafından geliştirilip üretilen ilk milli deniz seyir füzemiz ATMACA, TCG Kınalıada gemisinden başarıyla fırlatıldı. Bu füzemiz de inşallah önümüzdeki yıl envantere giriyor.” ifadelerini kullandı.

TARİH YAZMAYA DEVAM EDİYORUZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da konuya ilişkin Twitter hesabından videolu paylaşımda bulundu. Bakan Varank, paylaşımında, “Tarih yazmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen görüş içi hava-hava füzesi Bozdoğan, hedef uçağa yapılan ilk güdümlü atış testini başarıyla tamamladı.” değerlendirmesinde bulundu.

MİLLİ MUHARİP UÇAĞA MONTE EDİLECEK

Görüş içi hava savunma füzesi Gökdoğan, etkili bir patlayıcı başlığa ve kızılötesi yol gösterici sisteme sahip. İlk testlerinden başarıyla geçen bu füze, Milli Muharip Uçağına ve F-16’lara monte edilecek.

4 KİLOMETRE İRTİFADA

Bozdoğan, uçaktan yapılacak atışlı testlerin öncesinde, savaş uçağını temsil eden fırlatma platformundan ateşlendi. Test sırasında füze, havada yaklaşık 4 kilometre irtifada seyreden bir hedefe angaje oldu ve gerçekleştirilen atış başarıyla sonuçlandı. Ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra yeteneğine sahip bu füzenin uçaktan atışlı testleri de 2020 yılında yapılacak. Proje tamamlandığında, savaş uçaklarında kullanılan hava-yer silahlarına ek olarak hava-hava silahlarının da yerli ve milli olacak. Dünyada sadece 9 ülkenin ürettiği havadan havaya füze Bozdoğan’ın devreye girmesiyle hava savunma sistemimizin yerlileşme oranı yükselecek.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar