ENKA – Bechtel Orta Sırbistan Otoyolunu İnşa Edecek

bechtel enka uk sirbistanda otoyol insa edecek
bechtel enka uk sirbistanda otoyol insa edecek
Abone Ol  


ENKA, ortak girişim partneri Bechtel ile birlikte Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından, Orta Sırbistan’ı 10 ve 11 numaralı Pan-Avrupa Koridorları ile bağlayacak 112 kilometrelik Morava Koridor Otoyolu Projesinin tasarım ve inşaat işlerini üstlenmek üzere seçildi. Morava Koridoru Otoyol Projesi, Pojate ve A1’den başlayan (Orta Sırbistan’daki Kuzey Güney otoyolu), Kruševac’tan geçerek (Yugoslavya’nın eski sanayi merkezi) Čačak’ın kuzeyinde bulunan Preljina’ya kadar uzanan, 130 km/s tasarım hızı olan 112 kilometrelik bölünmüş yollu bir otoyol.

Proje, Batı Morava Nehri vadisinde Doğu-Batı istikametinde uzanacak olup, sanayi kenti Kruševac’a yeni ekonomik koridorların ve Bosna, Karadağ ve Makedonya ile uluslararası bağlantıların sağlayıcısı olarak görülmekte.

İmzalanmış kontratın hüküm ve koşullarına göre, otoyolun inşasına 2020’nin ilk aylarında başlanacak ve her bir kısmı 2.5 yıldan az bir sürede olacak şekilde, toplam 4 yıllık bir inşa süresi içinde tamamlanacak.

ENKA – Bechtel Ortaklığı Orta Sırbistan Otoyolunu İnşa Edecek

Bölgedeki erişilebilirliğin geliştirilmesi ve bir Dijital Koridor sağlanması adına otoyol rotası boyunca uzanan kapsamlı bir telekomünikasyon ağı planlanmaktadır. Proje dahilinde 10 yeni kavşak, karayollarını, demiryollarını ve Morava Nehri’ni rota boyunca kesen çok sayıda yapı, Batı Morava Nehri’nin geniş taşkın yatağı sebebiyle kapsamlı erozyon koruması içeren dolgu sahası çalışmaları, selden korunma önlemleri, uzun nehir derivasyonları, bentler ve yeni bir nehir yatağının inşası gerçekleşecek.

Ayrıca, Proje kapsamında 78 köprü, 24 üst geçit, 12 alt geçit, 20 milyon m3‘den fazla kazı işi, 17 milyon m3‘ün üzerinde toprak dolgusu, 490.000 m3 beton, 1.7 milyon m3 alt temel, 1.1 milyon ton asfalt ve 460 km uzunluğunda korkuluk bulunmakta.

ENKA ve ortak girişim partneri Bechtel, 1990’lı yıllardan bu yana Arnavutluk, Hırvatistan, Kosova, Türkiye ve Romanya’da otoyollar da dahil olmak üzere bölgede başlıca büyük altyapı projelerini başarıyla üstlenmiştir. Bu ortaklık sayesinde tüneller, köprüler ve viyadükler gibi önemli mühendislik yapıları barından 750 kilometreyi aşan otoyol inşa edilmiş.

ENKA, 60 yılı aşkın geçmişinde kazanmış olduğu üstün mühendislik, inşaat ve imalat bilgi birikiminin yanı sıra üstün kalite, çevre, sağlık ve güvenlik standartları sayesinde bu önemli altyapı projesini gerçekleştirecek.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar