Yeni Yüksek Hızlı Tren Seti Kapıkule’de

tcddnin siemense verdigi siparislerin ilki kapikulede
tcddnin siemense verdigi siparislerin ilki kapikulede

Yeni Yüksek Hızlı Tren Seti Kapıkule’de : TCDD Taşımacılık A.Ş’nin, Alman Siemens’e sipariş ettiği yüksek hızlı tren (YHT) setlerinden ilki, dün Avrupa’dan Türkiye’ye Kapıkule üzerinden giriş yaptı.

Alman Siemens’le yapılan anlaşma kapsamında gelen ilk YHT setinin 2020 yılında iç hatlarda hizmete sunulacağı açıklandı. Yeni hızlı tren setinin Kapıkule’den giriş yaptığı o anlar kamerayla görüntülendi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), 2018 yılında, İslam Kalkınma Bankası’nın finansmanını sağladığı 10 YHT için Alman Siemens’le el sıkışmıştı. İslam Kalkınma Bankası’nın 312 milyon euroluk finansman sağlayacağı 10 yeni yüksek hızlı tren seti ihalesinde, en uygun teklifi veren Siemens olmuştu.

Alman Siemens firmasına sipariş edilen 7 adet çok yüksek hızlı tren seti, 2016 yılında hizmete sunulmuştu. 519 yolcu kapasiteli trenler, saatte 300 kilometre hız yapabiliyor.

TREN SETLERİNİN İLKİ KAPIKULE’DEN GİRİŞ YAPTI

Siemens, bu setlerden ilkini teslim etti. Kalan YHT setleri de sözleşmede öngörülen süre içinde tamamlanacak ve Türkiye’ye verilecek.

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar