Adana Tren Garı Hakkında Herşey Adana Garına Erişim ve Tarihçesi

Adana Tren Garı Hakkında Herşey Adana Garına Erişim ve Tarihçesi
Adana Tren Garı Hakkında Herşey Adana Garına Erişim ve Tarihçesi
Abone Ol  


Adana Tren Garı, Adana’nın Seyhan ilçesinde yer alan TCDD’ye ait ana tren istasyonudur. İstasyon, 1912 yılında hizmete girmiştir. Günümüzde TCDD 6. Bölge Müdürlüğü’ne ev sahipliği yapmaktadır ve Adana Mersin demiryolu ve Adana Kurtalan demiryolunun başlangıç noktasıdır.

İstasyon, Toros Ekspresi, Erciyes Ekspresi ve Fırat Ekspresi anahat trenleri ile Mersin  Adana, Mersin  İskenderun ve Mersin  İslahiye bölgesel trenlerine hizmet vermektedir.

Adana Tren Garı ana binası, lojmanları ve bakım-tamir atölyeleri ile kentin orta kesiminde yaklaşık 450.000 m² büyüklükte bir alanı kaplamaktadır. Gar binasının önünde Uğur Mumcu Meydanı bulunmaktadır. Bu meydana üç büyük sivri kemerle açılan, geniş ve yüksek bir mekana sahip olan garın orta bölümünde bekleme salonu, gişeler, danışma ve eşya emanet bölümü gibi standlar yolculara hizmet vermektedir. Soldaki bölümün üst katında hareket memurluğu, gar müdürlüğü ve VIP salonu vardır. Binanın sağında ve solunda ayrıca lojmanlar mevcuttur. İstasyonun, yolcu trenleri için üç peronu bulunmaktadır.

Adana Tren Garı Erişim

Adana istasyonu şehrin merkezine 2 km uzaklıktadır. En yakın metro istasyonu, 400 metre uzaklıktadır. En yakın otel Akkoç Otel, istasyondan 500 metre uzaklıktadır. Adana otobüs terminali istasyonun 6 km batısında, Şehitlik ve Şakirpaşa tren istasyonlarının arasındadır. Bazı Mersin Adana trenleri bu istasyonlarda durmaktadır. Adana garı engelli erişimine  uygundur. Eşyalarınızı koymak için emanet dolapları vardır. Uluslararası bilet gişesi ve seyahat kartı satışı mevcuttur.

Adana Garında Duran Trenler

 • Erciyes Ekspresi
 • Fırat Ekspresi
 • Toros Ekspresi
 • Adana Mersin treni
 • Mersin İskenderun treni
 • Mersin Islahiye treni

Adana Tren Garı Tarihçesi

Adana’da (günümüzde Adana İl Müftülüğü’nün bulunduğu yerdeki) ilk tren istasyonu, 1886 yılında bir Fransız şirketi olan Mersin – Tarsus – Adana Demiryolu (MTA) Şirketi tarafından Mersin – Tarsus – Adana Demiryolu hattı için inşa edilerek hizmete girmiştir. 1906 yılında Bağdat Demiryolu (CIOB) Şirketi’nin sahibi ve ana finansörü Deutsche Bank, Fransız MTA şirketine ait olan demiryolu hattını satın almıştır. Bu satın alma işleminin ardından 1912 yılında Adana’daki MTA Şirketine ait olan gar binası terk edilerek CIOB Şirketi tarafından daha kuzeyde inşa edilen Adana Tren Garı binası kullanılmaya başlanmıştır.

Tarihi Adana Tren Garı
Tarihi Adana Tren Garı

1 Ocak 1929 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti tarafından alınan demiryollarının millileştirilmesi kararı kapsamında MTA Şirketi ve CIOB Şirketi aynı kaderi paylaşmış ve kamulaştırılmıştır. Şirketlerin işlettiği demiryolu hatları ise daha sonradan TCDD adını alacak olan Devlet Demiryolları Umum Müdürlüğüne devredilmiştir.

Adana Mersin Demiryolu

Adana – Mersin demiryolu, Adana – Mersin arasında bulunan TCDD’ye ait 67 km uzunluğunda çift hatlı demiryolu hattıdır. Hat TCDD 6. Bölge’nin sorumluluk alanı içerisinde yer almaktadır.

Türkiye’nin en işlek demiryolu hatlarından birisi olan hat, Toros Ekspresi ve Erciyes Ekspresi anahat trenleri ile Mersin – Adana, Mersin – İskenderun ve Mersin – İslahiye bölgesel trenlerine hizmet vermektedir.

Ayrıca hat, Mersin’in ticari faaliyetler açısından oldukça önemli bir ilçesi olan Tarsus ilçesinin içinden geçmekte ve Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olan Mersin Limanı’na hizmet vermektedir.

Adana Mersin Demiryolu Tarihçesi

Mersin – Tarsus – Adana demiryolu (MTA) 20 Ocak 1883 tarihinde Osmanlı hükûmeti Kilikya/Çukurova bölgesinde demiryolu sistemlerinin yaygınlaştırılması için iki Türk iş adamına imtiyaz vermiştir. Ancak bu kişiler tek başlarına yeterli düzeyde ilerleme gösteremedikleri için imtiyaz haklarının bir kısmını bir grup İngiliz ve Fransız yatırımcıya satmışlar ve böylece Londra merkezli bir Fransız şirketi olan Mersin – Tarsus – Adana Demiryolu (MTA) Şirketi kurulmuştur. MTA Şirketinin inşa ettiği demiryolu hattı 2 Ağustos 1886 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir.

1896 yılında Türk ortaklar tüm imtiyaz haklarını yabancı ortaklara satmış ve MTA tamamen yabancı sermayeli bir şirkete dönüşmüştür. 1906 yılında Bağdat Demiryolu (CIOB) Şirketi’nin sahibi ve ana finansörü Deutsche Bank, Fransız MTA şirketine ait olan demiryolu hattını satın almıştır. Bu satın alma işleminin ardından 1912 yılında Adana’daki MTA Şirketine ait olan (günümüzde Adana İl Müftülüğü’nün bulunduğu yerdeki) istasyon binası terk edilerek CIOB Şirketi tarafından daha kuzeyde inşa edilen Adana Garı binası kullanılmaya başlanmıştır.

I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’ndan sonra bile hattın sahibi Deutsche Bank’tı. Ancak şirket, 1 Ocak 1929 tarihinde Bağdat Demiryolu (CIOB) Şirketi ve Osmanlı Anadolu Demiryolları (CFOA) Şirketi ile aynı kaderi paylaşmış ve Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti tarafından alınan demiryollarının millileştirilmesi kararı kapsamında kamulaştırılmıştır. Şirketin işlettiği demiryolu hattı ise daha sonradan TCDD adını alacak olan Devlet Demiryolları Umum Müdürlüğüne devredilmiştir.

Eskiden MTA şirketine ait olan demiryolu hattı günümüzde hâlâ TCDD’ye aittir ve hat üzerinde TCDD Taşımacılık tarafından yolcu ve yük taşımacılığı yapılmaktadır.

Hattın Kısımları ve Açılma Tarihleri

Demiryolu hattının tamamı (Mersin – Adana arası) 1883 – 1886 yılları arasında Mersin – Tarsus – Adana Demiryolu (MTA) Şirketi tarafından Mersin – Tarsus – Adana Demiryolu hattı için inşa edilmiştir.

Güzergâh Mesafe Hizmete Giriş Yılı

Mersin – Yenice – Adana 68,382 km olup, 1886 yılında hizmete açılmıştır.

Türkiye Hızlı Tren Haritası
Türkiye Hızlı Tren Haritası

Demiryolu Hattında TCDD Taşımacılık Tarafından İşletilen Tren Hatları

Anahat Trenleri

 • Toros Ekspresi
 • Erciyes Ekspresi

Bölgesel Trenler

 • Mersin – Adana
 • Mersin – İskenderun
 • Mersin – İslahiye

Adana Kurtalan Demiryolu

Adana – Kurtalan demiryolu, Adana – Kurtalan arasında bulunan TCDD’ye ait “804,809 km (500,085 mi)” uzunluğundaki demiryolu hattıdır. Hat, TCDD 6. Bölge ve TCDD 5. Bölge’nin sorumluluk alanı içerisinde yer almaktadır.

Hat, Fırat Ekspresi, Van Gölü Ekspresi ve Güney Kurtalan Ekspresi anahat trenleri ile Malatya – Elazığ ve Diyarbakır – Batman bölgesel trenlerine hizmet vermektedir.

Hattın Kısımları ve Açılma Tarihleri Demiryolu hattının Adana – Fevzipaşa arasındaki bölümü 1912 yılında Chemins du Fer Impérial Ottomans de Bagdad” / “Osmanlı Bağdat Demiryolu” (CIOB) Şirketi tarafından Bağdat Demiryolu hattı için inşa edilmiştir. Hattın kalan kısmını oluşturan Fevzipaşa – Narlı – Malatya – Yolçatı – Diyarbakır – Kurtalan kısmı ise 1929 – 1944 yılları arasında daha sonradan TCDD adını alacak olan Devlet Demiryolları Umum Müdürlüğü tarafından inşa edilmiştir.
Güzergâh Mesafe Hizmete Giriş Yılı
Adana Garı – Toprakkale – Fevzipaşa 141,431 km (87,881 mi)
1912
Fevzipaşa – Köprübaşı – Narlı – Gölbaşı 26,881 km (16,703 mi)
1932
Gölbaşı – Doğanşehir 56,014 km (34,805 mi)
1930
Doğanşehir – Malatya Garı 56,745 km (35,260 mi)
1931
Malatya – Battalgazi (Eskimalatya) – Fırat 56,745 km (35,260 mi)
1931
Fırat – Kuşsarayı (Bekirhüseyin) – Yolçatı 67,968 km (42,233 mi)
1934
Yolçatı – Maden 75,950 km (47,193 mi)
1935
Maden – Diyarbakır Garı 52,670 km (32,728 mi)
1935
Diyarbakır – Bismil 47,382 km (29,442 mi)
1940
Bismil – Sinan 28,424 km (17,662 mi)
1942
Sinan – Batman 14,726 km (9,150 mi)
1943
Batman – Kurtalan Garı 68,818 km (42,762 mi)
1944
Battalgazi (Eskimalatya) – Kuşsarayı (Bekirhüseyin) 29,784 km (18,507 mi)
1986

Demiryolu Hattında TCDD Taşımacılık Tarafından İşletilen Tren Hatları Anahat Trenleri

 • Fırat Ekspresi
 • Van Gölü Ekspresi
 • Güney Kurtalan Ekspresi

Bölgesel Trenler

 • Malatya – Elazığ Bölgesel Treni
 • Diyarbakır – Batman Bölgesel Treni
Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar