Bursa Bilecik Yüksek Standartlı Demiryolu Hakkında

Bursa-Bilecik demiryolu, tamamlandığında Ankara-İstanbul hızlı tren hattı ile entegre olacak yüksek standartlı demiryolu hattıdır.Hat kapsamında Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında yüksek standartlı demiryolu inşaa edilmektedir.


Bilecik’ten Ankara-İstanbul hattına bağlanacak 105 kilometrelik projenin, Bursa-Yenişehir arasındaki 75 kilometrelik bölümünün alt yapısını, 393 milyon lira bedelle, YSE Yapı-Tepe İnşaat iş ortaklığı 2015 yılına kadar gerçekleştirecek. 30 kilometrelik Yenişehir-Vezirhan-Bilecik kesiminin ise uygulama projeleri tamamlandı. 2012 yılbaşında ihalesi gerçekleştirildi.23 Aralık 2012 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın katıldığı bir törenle temeli atıldı.

Hat, 250 kilometre hıza uygun olarak inşa edilmektedir. Ancak, hatta yüksek hızlı yolcu trenleri saatte 200, yük trenleri ise 100 kilometre ile çalışması planlanmaktadır. Hattın yapım çalışmalarında 13 milyon metre küp kazı, 10 milyon metre küp dolgu gerçekleştirilecek ve toplam 152 sanat yapıtı inşa edilecekdir. Hattın yaklaşık 43 kilometresi tünel, viyadük ve köprülerden oluşacakdır. Proje tamamlandığında Bursa-Bilecik arası 35 dakika, Bursa-Eskişehir 1 saat, Bursa-Ankara 2 saat 15, Bursa-İstanbul 2 saat 15, Bursa-Konya 2 saat 20 dakika, Bursa-Sivas arası ise 4 saate inmesi planlanmaktadır.

Proje kapsamında Bursa ve Yenişehir’e hızlı tren garı ile ve Bursa’daki havalimanına da hızlı tren istasyonu inşa edilmesi planlanmaktadır.

RayHaber çerez kullanmaktadır