HES Kodu SMS İle Nasıl Alınır? HES Kodu Nereden, Nasıl Alınır? HES Kodu Kaç Gün Geçerli?

hes kodu sms ile nasil alinir hes kodu paylasim suresi nedir
hes kodu sms ile nasil alinir hes kodu paylasim suresi nedir

Hayat Eve Sığar HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES Kodu Kaç Gün Geçerli? Bilindiği üzere şehirlerarası seyahat yasağı kalktı. Ancak 65 yaş üzerinin şehirlerarası seyahate çıkabilmesi için HES kodu alması gerekiyor. HES kodu SMS ile nasıl alınır? HES kodu paylaşım süresi nedir?

Geçtiğimiz haftalarda, Sağlık Bakanı Koca, seyahatlerin artık HES kodu ile yapılabileceğini belirterek, “Hayat Eve Sığar’ mobil uygulamasına gelecek bir özellikle yolcuların iç hat uçuşlarına kabulü ve tren seyahatlerinde HES kodu kontrolü ile sağlanacağını bilgilendirmesini yapmış,  HES uygulaması üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz demişti. Bilindiği üzere seyahat yasağı 1 Haziran itibarıyla kaldırıldı. Ancak 65 yaş ve üzerinin HES kodu alması gerekiyor.

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasına gelecek bir özellik ile üretilecek bir kod. Bu koda istinaden öncelikli bir tarama yapılacak ve yolcunun kabul edilip edilmediğine karar verilecek. Bu kod kullanılarak uçak ve tren seyahati yapılabilecek.

Seyahat firması, HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgulayacak, risk olması halinde seyahat onaylanmayacak. Seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacak.

Bakan Fahrettin Koca; kişiye özel üretilecek HES kodunun bilet üzerine eklenmesi 18 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla zorunlu hale getirildi. HES kodu sorgulaması için HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi zorunlu alanlar olarak doğru ve eksiksiz olarak girilecek.

HES KODU NEREDEN NASIL ALINIR?

HES kodu ile uçak ve tren seyahatlerinin yapılabileceğinin açıklanmasının üzerine HES kodunun nasıl alınacağı merak edilmeye başlandı.

HES kodu 2 farklı şekilde alınabiliyor

  • HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek alınabilecek.
  • HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

HES KODUNUN GÜVENLİĞİ

HES kodları tamamen kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşacak. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen vatandaşın elinde olacak. T.C. kimlik numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşıma özel farklı kodlar oluşturulması kodu güvenli kılacak. Ayrıca vatandaşlar, HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak.

“Hayat Eve Sığar” uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor.

HES Koduyla Tren Bileti Nasıl Alınır? TIKLAYINIZ ve daha detaylı bilgi alın!

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar