İstanbul’da Ataköy İkitelli Metro Hattı Ray Kaynak Töreni Yapıldı

istanbulda atakoy ikitelli metro hatti ray kaynak toreni yapildi
istanbulda atakoy ikitelli metro hatti ray kaynak toreni yapildi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkanı Ekrem İmamoğlu ve ve belediye bürokratlarının katılımıyla yapımına 2016 yılındada başlanan Ataköy – Basın Ekspres – İkitelli Metro Hattı’nın ray kaynak töreni yapıldı.


Ataköy – Basın Ekspres – İkitelli Metro hattının İkitelli istasyonu şantiyesinde düzenlenen törende ilk ray kaynağı, İmamoğlu tarafından yapıldı.

Ray kaynak töreninde açıklama yapan İmamoğlu, “Ataköy-İkitelli hattımız bizim için değerli bir hat. Özellikle şu an bağlantısını yaptığımız durakla beraber aslında iki hattı birleştirmiş oluyoruz. Buradaki üç istasyonla beraber inşallah önümüzdeki yıl hizmete geçer hale getireceğiz. Yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Hattımız tek yönde saatte 36 bin yolcu taşıyacak.” dedi.

Metro Hattının İlk Etabı 2021’de Hizmete Girecek

Başkan İmamoğlu, Marmaray ile entegreli hale gelecek metronun ilk etabının 2021’de hizmete açılacağını, tamamının ise 2022 yılının ilk çeyreğinde hizmete alınmasının planlandığını söyledi.

13.5 km ve 11 istasyondan oluşan İkitelli-Ataköy Metro Hattı; mevcut (M3) Başakşehir – Olimpiyat – Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Sanayi İstasyonu’ndan başlayarak TEM ve D100 Karayolunu bağlayan Basın Ekspres Bağlantı Yolu’na paralel bir koridor izleyerek Ataköy İstasyonu’nda son buluyor. İkitelli-Ataköy arasını 23 dakikada alacak olan metro, saatte 72 bin yolcu taşıyabilecek.

İkitelli Ataköy Metro istasyonları
İkitelli Ataköy Metro istasyonları

İkitelli-Ataköy Metro Hattının Entegre Olacağı Hatlar

  1. İkitelli İstasyonunda, (M3) Başakşehir – Olimpiyat – Kirazlı Metro Hattı’nın Olimpiyat – İkitelli Sanayi kesimi
  2. Mehmet Akif İstasyonunda, (M7) Kabataş – Mahmutbey – Esenyurt Metrosu
  3. Mimar Sinan Cad. İstasyonunda, (M1B) Yenikapı-Kirazlı – Halkalı Metrosu
  4. Yenibosna İstasyonunda, (M1A) Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı ve Metrobüs
  5. Ataköy İstasyonunda Marmaray

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.İlk yorum yapan olun

Yorumlar