Nuri Demirağ Hakkında

1886 yılında Sivas’ın Divriği ilçesinde doğmuş; 13 Kasım 1957 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.


Türkiye’de havacılık sanayinin ilk ve önemli girişimcilerindendir. Türkiye’nin sanayi kalkınmasında büyük yatırımlar yapmış ve Türkiye Cumhuriyeti Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerinden olup 1936 yılında havacılık sanayinin temellerini atarak kurduğu Uçak İmalat Fabrikasında önce Nu.D.36 eğitim uçağı, sonra da gövdesi alüminyum kaplı ve gerektiğinde bombardıman uçağına çevrilebilen tamamen Türk mühendis, teknisyen ve işçilerinin yaptığı ve o günün dünyasında (A) sınıfı uçak kategorisinde kabul edilen ilk yerli ve milli uçağımız “Nu.D.38” isimli çift motorlu altı kişilik yolcu uçağının yapılmasını gerçekleştiren bir işadamıdır. Ülkemiz böylece uçak sanayiine dünya ülkeleriyle eş zamanlı olarak girmiştir.

Nuri DEMİRAĞ, Yeşilköy’de Atatürk Havalimanı olarak kullanılan geniş araziyi satın alarak üzerinde bir uçuş sahası yaptırıp yine bu alanda pilot ve teknisyen yetiştirmek üzere “Gök Okulu”, “Uçak Tamir Atölyesi” ve hangarlar yaptırarak çok sayıda pilot ve teknisyen yetişmesine de öncülük etmiştir.

Nuri DEMİRAĞ, Kardeşiyle birlikte 1930’ların başında Samsun-Sivas, Sivas-Erzurum, Afyon-Dinar hatlarında bir yıl gibi kısa bir sürede toplam 1012 km demiryolu, yüzlerce tünel, köprü ve gar binalarının yapımını gerçekleştirmiş; 21 Haziran 1934 tarihinde Soyadı Kanunu çıktığında da “DEMİRAĞ” soyadı ona bizzat ATATÜRK tarafından verilmiştir. Ankara’da şu anda müze olarak kullanılan Birinci Büyük Millet Meclisi binası, çeşitli bakanlık binaları, Bursa Merinos, İzmit Seka, Sivas Çimento, Karabük Demir Çelik Fabrikaları onun eseridir. İstanbul Üniversitesi bünyesindeki uçak mühendisliği bölümünün açılmasına da öncülük etmiştir.

“Türk, tayyaresini kendi eliyle yapmalıdır. Mademki bir millet tayyaresiz yaşayamaz, o halde, bu yaşama vasıtasını başkalarının lütfundan beklememelidir. Size kat’iyetle söylüyorum; on seneye varmadan biz, bütün tayyarelerimizi motorlarıyla beraber, en küçük vidasına kadar baştan başa kendimiz yapacağız.”

“Eğer Avrupalılar, Amerikalılar yapabiliyorsa, biz de yaparız. Yapamam demek, benliğimden, varlığımdan vazgeçtim; aczimi, zaafımı kabul ettim demektir.”

Nuri DEMİRAĞ 1936

nuri demirdag hakkinda
nuri demirdag hakkinda
nuri demirdag hakkinda
nuri demirdag hakkinda
nuri demirdag hakkinda
nuri demirdag hakkinda
nuri demirdag hakkinda
nuri demirdag hakkinda
nuri demirdag hakkinda

RayHaber çerez kullanmaktadır