Samsun Sivas Demiryolu Hattının Açılmasıyla Personel Asli Görev Yerlerine Dönüyor

Modernizasyonu gerçekleştirilen Tarihi Samsun – Sivas Kalın Demiryolu Hattında 45166 sayılı ilk yük treni 84 dingil ve 580 Ton yük ile ilk seferini yaptı. İç Anadolu’yu, Karadeniz’e ulaştıran hattın, bölge ticaretine ciddi katkı sunması bekleniyor.


2015 yılında başlatılan çalışmalarla altyapı ve üst yapı standartları yükseltilen TCDD 4. Bölge sınırları içerisinde yer alan Sivas – Samsun arasındaki 378 kilometrelik hat yeniden hizmete açıldı. Yenileme çalışmaları kapsamında, hatta, sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleri kuruldu ve 48 tarihi köprü restore edildi, ayrıca 30 köprü ve 1054 menfez yeniden yapıldı. Daha önce 8 Saat 50 dakika olan sefer süresi, modernizasyon sonrası 5 saat 45 dakikaya indi.

Yaklaşık 350 Milyon Euro’ya malolan modernizasyon çalışmalarının %85’i AB hibe fonundan %15’i ise Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel Müdürlüğü tarafından karşılandı.

Personel Asli Görev Yerlerine Dönüyor

2015 yılında, Samsun Sivas hattının modernizasyon sebebiyle seferlere kapatılması sırasında, bu hatta çalışan personel başka illere tayin edilmek istenmiş, Ulaştırma Memur-Sen’in girişimleri sonucunda başka illere tayin istemeyen personelin geçici görevle çalışmaları sağlanmıştı. Hattın açılmasıyla birlikte daha önce hatta çalışan personel de yeniden asli görev yerlerinde çalışma imkanına kavuşmuş oldu.

RayHaber çerez kullanmaktadır