Samsun Sivas Demiryolu Kuzey-Güney Koridoruna Yepyeni Bir İvme Kazandıracak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından modernizasyon çalışmaları tamamlanan ve yıllık 3 milyon ton yük taşınması hedeflenen Samsun- Sivas Kalın demiryolu hattı kuzey-güney koridorunda lojistik taşımacılığına yepyeni bir ivme kazandıracak.


Türkiye’nin ilk demiryolu hatlarından birisi olan ve 1932 yılında hizmete açılan Samsun-Sivas demiryolu 83 yıllık hizmetten sonra 29 Eylül 2015’te modernize edilmek amacıyla ulaşıma kapatılmıştı. 5 yıllık aradan sonra modernizasyon çalışmaları tamamlanan hat tekrar hizmete açıldı.

Altyapı ve üstyapı çalışmalarının AB standartlarına uygun bir şekilde tamamlanan 378 kilometrelik hattın sinyal sistemi modernize edildi. Yapılan yenileme çalışmaları sonucu hattın kapasitesi %50 oranında artacak.

Modernizasyonu tamamlanan hatla yolculuk yapan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun teitter hesabından açıklamalarda bulundu. İhsan “Modernizasyonunu tamamladığımız 431 km uzunluğundaki Samsun-Kalın demiryolu hattını kullanarak Artova’da başlayan tren yolculuğumuzu Yıldızeli’nde tamamladık! Modernize ettiğimiz demiryolu hattımız, kuzey-güney koridorunda lojistik taşımacılığına yepyeni bir ivme kazandıracak.” ifadelerini kullandı.

Samsun-Sivas Demiryolu Modernizasyonunda Neler Yapıldı?

Samsun-Sivas Kalın hattının modernizasyonu kapsamında 40 tarihi köprü restore edildi. Proje ile demiryolu alt yapısı platform genişliğinin 6.70 metre şeklinde zemin iyileştirmesi yapılarak yenilendi. 12 adet tünelde de iyileştirme çalışması yapılarak, hattın ray, travers, balast ve makas üst yapısı değiştirildi

RayHaber çerez kullanmaktadır