Milli Elektrikli Tren Yıl Sonundan İtibaren Hizmet Vermeye Başlayacak

milli elektrikli tren yil sonundan itibaren hizmet vermeye baslayacak
milli elektrikli tren yil sonundan itibaren hizmet vermeye baslayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketini (TÜVASAŞ) ziyaret ederek, tasarım ve dizaynı biten milli elektrikli tren setini inceledi.


Bakan Karaismailoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli trenin yıl sonundan itibaren hizmet vermeye başlayacağını, trenin en kısa zamanda raylara indirilip testlerinin yapılacağını aktararak, şunları kaydetti:

“ Saatte 225 kilometre işletme hızına ulaşabilecek yerli hızlı tren için de çalışmalarımız sürüyor”

“Bu yıl içerisinde işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız. Proje kapsamında öncelikli olarak altyapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama testleri 2019 yılında devreye alındı.

Üretilen ilk tren setinin tasarım hızı saatte 176 kilometre, işletme hızı ise 160 kilometre olarak planlandı. Saatte 225 kilometre işletme hızına ulaşabilecek yerli hızlı tren için de çalışmalarımız sürüyor. Ar-Ge’deki genç arkadaşlarımız bu trenimizi bitirdikten sonra yoğun şekilde buna odaklandı.”

“Milli tren yerli sanayinin gelişmesinde lokomotif görevi üstlendi”

Karaismailoğlu, milli trenin, yerli sanayinin gelişmesinde lokomotif görevi üstlendiğini vurgulayarak, trende yolcu güvenliği ve konforunu öncelediklerini dile getirdi.

Beş araçtan oluşan bir setin koltuk kapasitesinin 324 olduğunu aktaran Karaismailoğlu, “Bunların ikisini engelli yolcularımız için ayırdık. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için trenimiz içinde özel bölümler de olacak. Ürettiğimiz setlerde ergonomik yolcu koltukları kullandık. Trenimizi güvenliği sağlayan kontrol ve izleme, otomatik durdurma, tam otomatik iklimlendirme, yangın ihbar, işitsel ve görsel yolcu bilgilendirme ve kamera sistemleriyle donattık. Bünyesinde barındırdığı tüm bu özelliklere rağmen prototip setimiz benzerlerine göre yüzde 20 daha ekonomik oldu. Maliyetleri daha aşağı çekmek için çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

Proje takvimlerinde aksaklık yaşamamak için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde de gece gündüz demeden çalıştıklarını, bütün tedbir ve güvenliğin alındığını ifade eden Karaismailoğlu, tüm şantiye ve fabrikalarda çalışmalara, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda çalışanların sağlığını ve güvenliğini ön planda tutarak devam ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde son 18 yılda demiryollarında milli sanayinin oluşması için çok önemli adımlar attıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Çok daha önemli adımlar atacağız. Demiryolları sektöründe tasarımdan uygulamasına, güvenliğinden konforuna kadar her bir parçası ve süreciyle milli bir tren yapmanın gururunu bütün çalışma arkadaşlarımızla beraber yaşıyoruz. Milli elektrikli tren setimiz fabrika ve yol testlerini tamamlamasının ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Bu haklı gururu ve mutluluğu milletimizle hep birlikte yaşayacağız.

Yerli milli tren projemiz, bu üretim markalaşma ve değeri ihraç etme, hedeflerimizin en önemli örneğini oluşturmaktadır. Kara, hava, demir ve deniz yollarımızla birlikte tüm ulaşım modlarımızdaki çalışmalarımızda bizlere hedef gösteren, yüreklendiren, desteklerini hiç ayırmayan, bize güç katan Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bütün yöneticilerimize, çalışma arkadaşlarımıza ve işçilerimize yürekten teşekkür ediyoruz. Ülkemize böyle bir gurur oluşturuyorlar.”

“Çok güzel günlerin arifesindeyiz”

Bakan Karaismailoğlu, 29 Haziran’da tekrar TÜVASAŞ’ı ziyaret edeceklerini belirterek, “Bütün arkadaşlarımızla birlikte inşallah fabrika testlerine başlayacağız. Bunun devamında 30 Ağustos’ta burada (Sakarya-TÜVASAŞ) tören yapıp inşallah ray ve yol testlerini yapmaya başlayacağız. Akabinde de inşallah yıl bitmeden işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız. Bu gururu hep birlikte bütün arkadaşlarımızla beraber yaşayacağız. Çok güzel günlerin arifesindeyiz. 160 kilometrelik trenimiz bittikten sonra inşallah 225 kilometrelik hızlı tren setlerimiz için arkadaşlarımız büyük özveriyle çalışıyorlar. En kısa zamanda onun da emarelerini görüp burada sizlerle birlikte onu da paylaşacağız. Bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Milli Elektrik Tren Hakkında Sorulara Cevaplar

Milli elektrikli tren 5 araçlı tren seti 324 yolcu kapasitesine sahiptir. Bunun iki tanesi engelli yolcular içindir. Tren setimizin enerji tüketimi km başına 6 KW/saat. Benzer tren setlerine göre yüzde 20 daha az enerji harcamaktadır. Detaylar için tıklayınız
Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) tarafından üretilen Milli Elektrikli Tren Seti’nin Fabrika Testleri Töreni, şirketin Sakarya, Adapazarı’ndaki fabrikasında düzenlendi. Prototip olarak üretilen setlerin yerlilik oranı yüzde 60. Milli elektrikli tren setleri seri üretime başladığında yüzde 80 yerlilikle üretilecek. Detaylar için tıklayınız
TÜRASAŞ tarafından üretilen 2023 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmesi de hedeflenen Milli Elektrikli Tren Seti, TSI standartlarında tasarlandı ve üretildi. Milli trenimiz konvansiyonel yolcu taşımacılığı yapılan tüm elektrikli hatlarda kullanılacak. Ayrıca, banliyö sistemlerine de entegre olabilen treninin hızı ise 160 km/s’ den 200 km/s’ e çıkarıldı. Trenin teknik özellikleri için tıklayınız
TÜRASAŞ tarafından üretilen 2023 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmesi de hedeflenen Milli Elektrikli Tren Seti, TSI standartlarında tasarlandı ve üretildi. Trenin hızı ise 160 km/s’ den 200 km/s’ e çıkarıldı. Trenin teknik özellikleri için tıklayınız
TÜRASAŞ tarafından üretilen 2023 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmesi de hedeflenen Milli Elektrikli Tren Seti, TSI standartlarında tasarlandı ve üretildi. Trenin hızı ise 160 km/s’ den 200 km/s’ e çıkarıldı. Trenin teknik özellikleri için tıklayınız
Savunma sanayi başta olmak üzere çeşitli sektörlerdeki kritik teknolojilerin yerli ve millî üretimine yönelik önemli atılımlar gerçekleştiren Türkiye, bu konudaki kararlılığını 2020 Yılı Yatırım Programı ile daha da arttırdı. Program’da yer alan “Millî Elektrikli Tren Seti” projesine ilişkin kararlar bu iradenin dikkat çekici bir örneğini teşkil ediyor. Raylı ulaşım sistemlerinde yerlilik ve millilik bakımından yeni bir dönem başlatan Program, yerli sanayinin desteklenmesi, ihtiyaç duyulan alanlarda teknolojik yetkinlik kazanılarak dışa bağımlılığın azaltılması, ciddi ekonomik kazanımlar elde edilmesi gibi noktalardaki gelişmeleri daha da ileriye taşıyacak…


29 Haziran 2020 tarihinde TÜRASAŞ tarafından raylara indirilen milli elektrikli tren 200 km/saat hıza ulaşabilecek şekilde tekrar tasarlandı. Detaylar için tıklayınızLoad More

İlk yorum yapan olun

Yorumlar