Şam’daki Hicaz Tren İstasyonu’nun Tarihi Bölgesi 45 Yıllığına Kiraya Verildi

samdaki hicaz tren istasyonunun tarihi bolgesi yilligina kiraya verildi
samdaki hicaz tren istasyonunun tarihi bolgesi yilligina kiraya verildi
Suriye rejimi, Şam’ın merkezinde 19. Yüzyılın sonlarında Osmanlı döneminde inşa edilen Hicaz Tren İstasyonu’nun tarihi bölgesini 45 sene boyunca adı açıklanmayan özel bir şirkete kiralayarak turist oteline ve ticari faaliyetlere dönüştürüyor.

Suriye rejimine bağlı resmi kaynaklar, başkent Şam’da tarihi bir tren istasyonunun kiraladığını doğruladı.


Detaylarda, Hicaz demiryolu hattının Esad rejimi ile genel müdürü Hassanein Muhammed Ali, başkentin merkezinde bulunan Hicaz tren istasyonunun 45 senelik binasının, adını açıklamadan özel bir şirkete 45 yıllığına kiralandığını açıkladı.

Yetkili, “Proje, senelik 1.6 milyar Suriye lirası ödenekle özel bir şirkete verildi ve yatırım süresi 45 yıl, bunun sonunda projenin tamamı Railways Corporation’a ait olacak.”

Bilgilendirilen kaynaklara göre, istasyon, 40 milyon dolarlık bir maliyetle, ticari bir kompleks, restoranlar ve çok amaçlı salonlarla 5100 metrekarelik bir alana sahip “Nirvana Kompleksi” ismi altında bir otele dönüştürülecek.

Kaynaklar, projeye yatırım yapan şirketin Rus olacağına inanıyor, şu sebeple Suriye eski eserlerinde araştırmacı önde gelen Ömer Al-Bunna Arabi 21 gazetesine: Suriye rejimi, 2007 yılında başlatılan projenin eski Şam’ı satma projesinin bir parçası olduğunu, istasyonun Şam şehrinin bir sembolü olduğunu ve rejimin şüpheli yatırımlar için bu simgeleri satmaya devam ettiğini ” söyledi.

“Bugün rejim Şam’ın anısını şüpheli şirketlere satıyor ve Şam’ın oğullarının hafızasını ve tarihini umursamıyor.” dedi.

Şaşırtıcı olan, Eski Eserler Müdürlüğü’nün bu anlaşmalardaki sessizliği .

Mülkün sahibi kimdir?

Yasal kaynaklara göre, istasyonun mülkiyeti, Osmanlı Sultanı II.Abdülhamid’in tüm Müslümanları Hicaz demiryolunun inşasına dahil etmek istediği genel İslam Vakfına aittir, demiryolu ve istasyon inşaat maliyetleri Hindistan’dan Fas’a tüm hayattaki Müslümanların katkılarından toplanmıştır. .

Rejimden bir mali müfettiş olan Munther Muhammad, Suriye hukukunun Vakıflar Bakanlığı’na ilişik fonların satışını yasakladığını belirterek, istasyonun Suriye “Vakıflar Bakanlığı” tarafından sahiplenildiğini belirtti.

Rejim iktidarda kalmak yerine tüm Suriye’yi satmaya hazır Mohamed, Suriye rejiminin neredeyse çökmüş ekonomik durumuna atıfta bulunarak şöyle dedi: “Yakın gelecekte bu anlaşmaların daha fazlasını görebiliriz, zira rejim iktidarda kalmak için tüm Suriye’yi satmaya hazır.”

Hicaz demiryolu, Şam’ı Medine’ye bağlar ve Sultan II. Abdülhamid döneminde kurulmuş ve 1900 senesinde çalışmalarına başlamış ve 1916 yılına kadar Birinci Dünya Savaşı ve Büyük Arap Devrimi sırasında tahrip edilene kadar çalışmaya devam etmiştir.

Yapımına 1 Eylül 1900 tarihinde düzenlenen resmi bir törenle Şam ile Der’a arasında başlanan ve büyük bir rüyanın gerçeklemesi anlamına gelen Hicaz Demiryolu Projesi ve projenin inşaatı Osmanlı tarafından Almanlara verilmişti.

Kaynak: arabi21.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar