Çiğli Tramvay Hattı Yapım İşi Ön Yeterlilik İhale Sonucu

Çiğli Tramvay Hattı Yapım İşi Ön Yeterlilik İhale Sonucu: İhale, Yaklaşık 12 km uzunlukta 15 istasyonlu tramvay hattı ve durakları, trafo binaları (yer altı/ üstü), viyadük yapılması, mekanik, elektrik işler ile elektromekanik işler, işletmede olan Konak tram. duraklarının peron boylarının uzatılmasını kapsamaktadır. İşin süresi yer tesliminden itibaren 730 (yedi yüz otuz) takvim günüdür.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı 2020/342727 KİK numaralı ihaleye ön yeterlilik için 17 firma başvurmuştur. Bu firmalar şöyle sıralanmakta:

 1. Alsim Alarko
 2. Kolin İnşaat – Ederay İnşaat
 3. Unitek İnşaat – YDA İnşaat
 4. ÖZKA İnşaat – Dillingham Contruction
 5. Ermit – En-Ez İnşaat
 6. Doğuş
 7. Yapı Merkezi
 8. Makyol
 9. Şenbay Madencilik – Özgün Yapı
 10. Nurol İnşaat
 11. Cengiz İnşaat
 12. Özkar İnşaat
 13. Dido-ray – Araz Enerji
 14. Gülermak
 15. IC İçtaç
 16. Kiev Metrobud – Barankaya İnşaat
 17. Pers Yapı  – Astro Üstyapı

Çiğli Tramvayı Hakkında Bilgiler

Çiğli Tramvayı’nın ilk etabı, Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu’ndan başlayıp bağlantı köprüsüyle Ataşehir, Çiğli İstasyonaltı mahalleri, Çiğli İZBAN durağı ve Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’ne kadar uzanıyor. Bu etap 3 bin 500 metre uzunluğunda ve dört duraktan oluşuyor.

İkinci etap Ataşehir Mahallesi’nden başlayıp Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Katip Çelebi Üniversitesi ve Ata Sanayi’den geçerek Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’nde son buluyor. Toplam 7 bin 500 metre uzunluğundaki bu etap 10 duraktan oluşuyor.

cigli tramvayi birinci etap

Çiğli Tramvayı Hattında Toplam 14 İstasyon Olacak

Hat 14 istasyondan oluşacak. Hat genişliği 7,2 metre olacak. Güzergâhın büyük bölümü mevcut cadde ve yolların orta refüjlerinden geçecek şekilde çift hat olarak planlandı. Projenin ilk etabı Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu’ndan başlayarak bağlantı köprüsüyle Ataşehir ve Çiğli İstasyonaltı mahallelerini, Çiğli İZBAN İstasyonu’nu ve Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’ni kapsayacak. 3 bin 500 metre uzunluğundaki bu etapta dört istasyon bulunacak.

İkinci etap ise Ataşehir Mahallesi’nden başlayacak, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Ata Sanayi güzergâhını takip ederek Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’nde son bulacak. 7 bin 500 metre uzunluğundaki bu etapta 10 istasyon olacak.

Çiğli Tramvay Güzergahı

 

Çiğli Tramvay Hattı 2,5 Yılda Tamamlanacak

Karşıyaka ve İZBAN’la bağlantı Çiğli Tramvay Hattı inşaatı yaklaşık 2,5 yılda tamamlanacak. Hat, Karşıyaka Tramvayı’nın devamı niteliğinde olacak. Hattın İZBAN’la entegrasyonunu sağlamak için çevre yolunun üzerinden geçecek yaklaşık 300 metrelik bağlantı köprüsü de inşa edilecek. Köprüde tramvay hattının yanı sıra yaya ve bisiklet yolları da bulunacak.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin önünde tramvay istasyonları olacak. Ayrıca hat Çiğli Ata Sanayi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nden (AOSB) de içinden geçecek. Alaybey’den tramvaya binen yurttaşlar, kesintisiz şekilde Çiğli’ye kadar yolculuk edebilecek. Böylelikle araç trafiği hafifleyecek.

İzmir Tramvay Haritası

RayHaber çerez kullanmaktadır