T129 Atak Helikopteri Tatbikat İçin Nahçıvan’da

t atak helikopteri tatbikat icin nahcivanda
Fotoğraf: DefanceTurk

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir grup asker ve hava aracı tatbikat için Nahçıvan’da


Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Askeri İşbirliği Anlaşması kapsamında ortak büyük ölçekli taktik ve uçuş-taktik tatbikatları düzenleneceği ifade edildi. Bahse konu tatbikatlar kapsamında görev alacak Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir grup asker ve hava aracı daha Nahçıvan’a ulaştı. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait A400M askeri nakliye uçağı ile tatbikatlarda yer alacak T129 Atak helikopteri de Nahçıvan’a getirildi.

Tatbikatlar her iki ülkenin Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri’nin katılımıyla Nahçıvan’da gerçekleştirilecek. Ortak tatbikatlarda yer alacak unsurlar arasında askeri personeller, zırhlı araçlar, topçu birlikleri ve havan birlikleri ile iki ülkenin ordularının askeri havacılık ve hava savunma ekipmanları da yer alacak. Plana göre Kara Kuvvetleri ile ilgili unsurların yer alacağı tatbikatlar 1 – 5 Ağustos tarihlerinde Bakü ve Nahçıvan’da, Hava Kuvvetleri ile ilgili unsurlarının katılımıyla gerçekleştirilecek tatbikatlar 29 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri ​​arasında Bakü, Nahçıvan, Gence, Kurdamir ve Yevlah’da olacak.

Nahçıvan gerçekleştirilecek tatbikatlar öncesinde 27 Temmuz 2020’de iki kardeş ülkenin devlet bayraklarının karşılıklı devir teslimi için sınırda bir tören düzenledi. Tören ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tatbikata katılacak unsurlarının bir kısmı Nahçıvan’a giriş yaptı.

Kaynak: DefanceTurk


İlk yorum yapan olun

Yorumlar