Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Topçu Roket Sistemi: TOROS

turkiyenin ilk yerli ve milli topcu roket sistemi toros
Fotoğraf: DefanceTurk

Türk mühendislerinin yoğun emek ve mesaisi ile gerçekleştirilen topçu roketi çalışmalarını TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş aktardı. Pek az kişi tarafından bilinen TOROS topçu roket sistemi ile edinilen tecrübe ve birikim bugünün sistemlerine ilham oldu. Gürcan Okumuş, TOROS topçu roketi çalışmalarını sosyal medya hesabı twitter üzerinden paylaştı.


TOROS, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen, Türkiyenin ilk yerli ve milli topçu roket sistemidir. 2000’li yıllara yaklaşırken, TÜBİTAK SAGE ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’nun bir araya gelmesiyle TOROS’un yolculuğu başladı.

Son derece özverili bir şekilde çalışmalara başlayan mühendis ekibi, eldeki az miktarda bulunan bütçe, bilgi birikimi ve hiç bulunmayan örnek çalışmayla birlikte, son derece kuvvetli olan inançlarından güç alarak, zoru başarmak için çabaladı.

Yapılan planlamalar sonucu TOROS 230 ve TOROS 260 isimli iki farklı topçu roket sistemi yapılması kararlaştırıldı. Dönemin koşulları daha çok hazır alım sistemlere öncelik verse de, TOROS’un geliştirilmesine yönelik çalışmalar, hız kesmeden, yoğun bir şekilde yürütüldü.

1996-2000 yılları arasında yürütülen topçu roket sistemi projesi kapmasındaki çalışmalarda, tüm teknoloji ve altyapı gereksinimleri milli olarak geliştirilmiştir. Geliştirilme aşamasından sonra uygulanan testler kapsamında, statik motor ateşleme ve atış testlerini başarıyla tamamlayan TOROS, seri üretime hazır hâle gelmiştir.

Daha sonrasında ilgili makamlar tarafından alınan, TSK’nın ihtiyaçlarını yurt dışından hazır alımlarla gidermeye yönelik kararlar gereği, seri üretim talebi gelmemiş ve TOROS rafa kaldırılmıştır.

Her ne kadar seri üretime girmemiş olsa da, TOROS projesinin elbette bize getirdiği bazı kazanımları oldu. Bu kazanımların en önemlisi, artık mühendislerimizin geriye baktıklarında ilham alabilecekleri bir örneğin var olmasıydı. TOROS, bu konuda bir bilgi birikimi ve özgüven kaynağı oldu. O günlerde hak ettiği değeri görememiş olan TOROS projesi, TÜBİTAK SAGE’nin bugün geliştirmiş ve geliştirmekte olduğu teknolojilerin temelini oluşturmaktadır.

TOROS projesinde elde edilen kazanımlar, Türkiye’nin geliştirmiş olduğu ilk güdüm kitleri HGK ve KGK, ilk seyir füzesi SOM ve ilk hava-hava füzeleri olan GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN‘ın çekirdeklerini oluşturuyor. TOROS projesinde yer alan birçok mühendis, halihazırda geliştirilen önemli projelerde de görev alıyorlar.

“Milli Savunma için Milli Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını yürüten TÜBİTAK SAGE, savunma sanayii alanında geliştirdiği önemli projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmeye devam ediyor.

Kaynak: DefanceTurk


İlk yorum yapan olun

Yorumlar