Almanya ve Avusturya : 504 adet Hafif Raylı Sistem Araç Alımı İhalesi

arac alim ihalesi
arac alim ihalesi

Altı tane Alman ve Avusturyalı kentsel ulaşım operatörü, tramvay-tren operasyonu için 4 araçlı hafif raylı sistem aracı için 504 milyar avroya kadar bir kombine ihale ilanı yayınladı. Bu ihaleyle her araçta 1 milyon avroya kadar tasarruf etmeyi amaçlanıyor. Teslimatı 10 yıl sürecek bu büyük satın almanın detayları haberimizde…


VDV TramTrain projesi kapsamında Temmuz 2017 yılında imzalanan anlaşmaya göre Almanya ve Avusturya’daki tramvay-tren operatörleri Albtal Transport Company (AVG), Karlsruhe Transport Authority (VBK), Saarbahn, State of Salzburg, the Neckar-Alb tram-train association ve Schiene OÖ arasında varılan anlaşma sayesinde 504 adet hafif raylı sistemi araç alımı için tek bir ihaleye çıkılacak. Tek ihale ile bu operatörlere sağlanacak olan araçlar teslimat ve fiyat avantajı sağlıyor. Yaklaşık maliyeti 4 Milyar EUR olan bu dev ihaleye büyük bir katılım bekleniyor.

4 Milyar EUR Değerinde Araç Alım İhalesi

İhale, araçların geliştirilmesi, üretimi ve Onaylanmasının yanı sıra 32 yıla kadar bakımı da içermekte. VBK için çalışan genel proje yöneticisi Bay Thorsten Erlenkötter, “bu, üreticinin beklenen araç ömrü boyunca bakımdan sorumlu olmasının büyük avantajına sahiptir” diyor. “Böylece, uzun vadeli iyi kalite ve kullanılabilirlik garanti edilebilir.” dedi.

Proje, ortakların paylaştığı maliyetlerle standart bir modelin geliştirilmesi ve onaylanması ile başlayacak ve bu da büyük tasarruflara yol açacaktır. Bundan, operatöre özel gereksinimleri karşılayan beş varyant üretilecek. Bu üretilen varyantlarda, WC ya da güç alternatifleri olacak. İl araç teslimatı ise Temmuz 2024’te olacak.

İhale detaylarını yakında RayHaber‘de yayınlıyacağız.

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar