Alstom Azerbeycan Yük Lokomotifleri Testlerine Başladı

Alstom Prima T8 AZ8A yük lokomotifleri testlerine ana hattında kullanılmak üzere testlere başladı. Testte kullanılan elektrik hatları eski Rus sistemi 3kV DC’den 25kV AC’ye çevirilen hatlar olup Azerbeycan Demiryolu AZD tarafından işletilmekte.


Alstom Asya Müdürü Guillaume Tritter’in konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Bu, Azerbaycan Demiryolları (adı) ile birlikte geliştirdiğimiz projede önemli bir kilometre taşıdır. Nihayetinde lokomotiflerimizin ülkede ticari hizmete girmesine izin verecek olan doğrulamanın başlatılması konusunda hevesliyiz. Alstom, Azerbaycan’da demiryolu altyapısının geliştirilmesine ve yük taşıma kapasitesinin artırılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan LADY ile stratejik ortaklığından gurur duymaktadır.”

2014 yılında ADY 50 elektrikli lokomotif almıştı. Alstom’un dahil olduğu konsorsiyum tarafından sağlanan lokomotiflerin içinde 40 adet Prima T8 AZ8A ağır yük taşıma lokomotifi ve 10 adet Prima M4 AZ4A yolcu taşıma lokomotifi vardı. Prima T8 AZ8A lokomotifleri ayrıca Kazakistan’da da kullanılmaktadır.

Alstom Prima T8, dünyanın en güçlü elektrikli lokomotiflerinden biridir. Bu model, 9.000 tona kadar çekebilen ve 8.8 Megawatt’lık sürekli güçle 120 km/s hızında çalışabilen aks başına 25 tonluk İki Bölümlü bir yük lokomotifidir. AZ8A, -25°C ila 50°C arasındaki sıcaklıklarda çalışacak şekilde tasarlanmıştır.minimum bakım gerektirir ve modüler tasarımı sayesinde yüksek güvenilirlik Seviyeleri ve düşük yaşam döngüsü maliyetleri sağlar.

Alstom’un Prima serisi, lokomotiflerin tüm pazar segmentlerini ağır yük, yük ve yolcu operasyonlarından ve şant veya parça operasyonlarından kapsamaktadır. Son 20 yılda, dünya çapında 3.200’den fazla Prima lokomotifi (4.600’den fazla bölüm) satıldı.

Alstom, batı ve Orta Asya’da 850’den fazla kişi, üç ülke ofisi, dört depo, onarım merkezi ve iki fabrika, elektrikli lokomotiflerin üretimi, bakımı ve yerleşik transformatörlerin üretimi için nur-Sultan’da EKZ ve nokta makineleri üretmek için ALMATI’DA KEP ile faaliyet göstermektedir. Alstom, ülkenin hareketlilik endüstrisinin yeniden canlandırılmasına ve ekonomisinin gelişmesine önemli bir katkıda bulunuyor.

Alstom ve TMH (2) arasında bir ortak girişim olan EKZ, 700 kişiyi istihdam ediyor ve Kazakistan Ulusal Demiryolu şirketi KTZ ve Azerbaycan gibi ihracat pazarları tarafından sipariş edilen Prima elektrikli lokomotiflerin tedariki ve bakımı üzerinde çalışıyor.

RayHaber çerez kullanmaktadır