Deutsche Bahn 1 Milyar EURO Değerinde Çok Yüksek Hızlı Tren Satın Alıyor

Alman Demiryolları Deutsche Bahn CEO’su Dr Richard Lutz’un açıklamasına göre, firma yaklaşık 1 milyar EURO değerinde çok yüksek hızlı tren siparişi verdiğini açıkladı. Siemens Mobility ile imzalanan bu anlaşmaya göre, Alman devi Siemens 320 km/saat hızına göre tasarlanmış 30 adet ICE3 çok yüksek hızlı tren setlerini Deutsche Bahn için üretecek. 60 adet opsiyonel ICE3 tren seti de bu anlaşmaya eklenmiş durumda.


Siemens firmasıdan Roland Busch’un açıklamasına göre, kendini kanıtlamış olan ICE Velaro platformu ile bu yüksek hızı yakalamak oldukça kolay. 440 yolcu taşıyabilen bu trenler, uzun yıllardır Alman Demiryolları tarafından zaten pek çok hatta kullanılmakta. Yeni alınacak setler ilk olarak 2022 yılında Dortmund ve Münih arasında kullanılacak.

Sipariş verilen 30 adet tren seti 2026 sonuna kadar teslim edilecek. 320 km/saat hızına göre tasarlanmış bu trenler, Almanya Belçika ve Almanya Hollanda arasında servis vereceğinden, bu ülkelerdeki hız ve sinyalizasyon sistemine göre de tasarlanacak.

Deutsche Bahn 2030 Hedefi İki Kat Yolcu

Açıklanan Alman hükümeti politikasına göre değişen iklim koşullarına uygun olarak, demiryolu taşımacılığında yapılacak olan değişimler sonucu 2030 yılında, Deutsche Bahn yolcu sayısının iki katına çıkarılması planlanıyor.

The announcement confirms the government’s policy to promote expansion of long-distance rail travel as part of a strategy to double the number of rail passengers by 2030 in the light of climate change.

DB Siemens Velaro ICE Teknik Özellikler

Uzunluk 200 m
Toplam araç sayısı 8
Ağırlık 450 ton
Güç 8 000 kW
Motorlu aks sayısı 16
Azami hız 320 km/h
Oturma kapasitesi 440

RayHaber çerez kullanmaktadır