Elektra Elektronik Oto Transformatörleri İle Madencilik ve Gemi Sektöründe Öne Çıkıyor

Türkiye elektronik sanayisinin öncüsü Elektra Elektronik, dünya standartlarındaki oto transformatörleri ile yüksek maliyet tasarrufu sağlıyor


Transformatör (trafo)üretimi ve enerji kalitesi alanında 40 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Elektra Elektronik, madencilik ve gemi sektöründe ağırlıklı olarak kullanılan oto transformatörleri ile ciddi oranda boyut ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Aynı güçteki bir izolasyon transformatörüne göre daha hesaplı bir çözüm sunan oto transformatörler, genellikle motor kalkışları, voltaj regülasyonu ve enerji verimliliği sağlayan devrelerde uygulanıyor.

Üretim kapasitesi ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak ve orta gerilim trafo ile reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik, ürettiği oto transformatörleri ile yüksek oranda boyut ve maliyet tasarruf imkanı sağlıyor. Madencilik ve gemi sektöründe ağırlıklı olarak kullanılan oto transformatörler, genellikle motor kalkışları, voltaj regülasyonu ve enerji verimliliği sağlayan devrelerde uygulanarak galvanik izolasyon sağlamadan voltaj seviyesinin değiştirilmesinde kullanılıyor.

Oto transformatörler ile yüzde 50’ye varan boyut tasarrufu

Galvanik izolasyonun gerekli olmadığı ve gerilim seviyesinin değişmesi gereken uygulamalarda izolasyon transformatörü yerine ekonomik olarak daha uygun olan oto transformatörler tercih ediliyor. Oto transformatörler ile uygulamada kullanılan gerilim değerlerine göre yüzde 50’ye varan boyut tasarrufu sağlanabiliyor. Özellikle asenkron motorlara yol verirken gerilim seviyesinin ayarlanması için sıklıkla kullanılıyor. Üçgen-yıldız anahtarlamanın mümkün olmadığı durumlarda uygun gerilim çıkışlı bir oto transformatör kullanılarak, motorların kalkış anında çektiği aşırı akım yüksek oranda kısıtlanabiliyor. Ayrıca uygun oto transformatör tasarımı ile kalkış anında istenilen tork değerinin yakalanması mümkün olabiliyor.

Talebe özel boyut, güç değerleri ve bağlantı tipinde üretim

Elektra Elektronik’in oto transformatörlerinde talebe özel boyut, güç değerleri ve bağlantı tipinde üretim yapılabiliyor. Aynı güçteki bir izolasyon transformatörüne göre daha hesaplı bir çözüm sunan oto transformatörlerde, izolasyo ntransformatörlerinin aksine gerilim değerlerine göre boyutlar değişiyor. Girişve çıkış gerilimleri 3000V’a kadar değişkenlik gösterebiliyor. Müşteri talebine bağlı olarak ekstra çıkış uçları ve ekran sargıları ile üretim yapılabiliyor.Bu transformatörlerin güç seviyeleri ise 1600 kVA’ya kadar çıkabiliyor.Elektriksel bağlantılar baralar ya da terminal bloklarla sağlanıyor.

Gerekli tüm standartlara uygun…

İhtiyaç duyulan herhangi bir bağlantı şekli ile üretim yapılabilen Elektra Elektronik oto transformatörleri, EN 61558-2-13’in tüm alt standartları ile uyumlu olması ile öne çıkıyor. Yüksek manyetik geçirgenlikli demir nüve, isteğe göre bakır veya alüminyum sarım,düşük kayıp, yüksek verim, sessiz çalışma ve neme karşı koruma için vakumda vernikleme gibi özelliklere sahip Elektra Elektronik oto transformatörleri, CE işaretli ve Avrupa standartlarına uygun olarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi altında üretiliyor.

Maden ve gemi sektörünün yanı sıra gerilim regülatörlerinde sıklıkla kullanılıyor

Oto transformatörler, gerilim regülatörlerinde de sıklıkla kullanılıyor. Regülatörlerde galvanik izolasyon zorunlu olmadığında oto transformatör kullanımı ile ciddi oranda boyut vemaliyet tasarrufu sağlanabiliyor. Boyut tasarrufunun önem kazandığı başka bir sektör olan gemicilikte ise gemi üzerinde her türlü alan kısıtlı olduğundan,gerilim seviyelerinin ayarlanması gereken noktalarda izolasyon transformatörü yerine oto transformatörler kullanılıyor. Bunun yanında maden sektöründe de sıklıkla tercih ediliyor.

Oto transformatörlerin uygulamalarında elde edilen akım değerleri, sargı akım değerlerinden farklı olduğundan uygun oto transformatör seçiminde üreticiye danışılıyor. Gerek çevirme oranından dolayı gerekse devrede kalma sürelerinin kesintili olmasından dolayı ısınma hesapları izolasyon transformatörlerinden farklı oluyor. Aynı gücü besleyen iki oto transformatör gerilim seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle birbirinden çok farklı boyutlara sahip olabiliyor.

Ürünlerini uluslararası standartlara uygun olarak tasarlayıp üreten Elektra Elektronik, ufak tip transformatörlerde IEC 61558-2-13 ve büyük tip transformatörlerde IEC 60076’e uygun olan yüksekkaliteli oto transformatörleri ile müşterilerine yüksek katma değer sunuyor.

RayHaber çerez kullanmaktadır