TÜBİTAK SAGE Çevresel Testler Merkezi Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve üst düzey isimlerin katılımı ile TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni gerçekleştirildi. Tören kapsamında uzaktan bağlantı ile TÜBİTAK SAGE’nin yeni Çevresel Testler Merkezi binasının açılışı gerçekleşti.


TÜBİTAK SAGE Çevresel Test Merkezi sayesinde silah sistem projeleri başta olmak üzere tüm çevre şart testlerinin, uluslararası standartlarda Türkiye’de icra edileceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine SAGE bünyesinde kurdukları yeni araştırma geliştirme hizmet binasıyla millî mühimmatların tasarımı, yazılımı ve simülasyonu alanlarında stratejik çalışmaların yürütüleceğini söyledi.

Avrupa’nın en büyük çevresel testler merkezi

Kocaeli’nde gerçekleştirilen törene uzaktan -online bağlantı ile- bağlanan TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş önemli açıklamalarda bulundu.

“TÜBİTAK SAGE olarak kurulduğumuz günden beri savunma sanayiimizde yenilikçi teknolojilerle tam bağımsızlık ve kendi özgün ürünlerimizi geliştirmek amacıyla çalışıyoruz. Son yıllarda Türkiye zatı alilerinizinde ortaya koydu vizyon ile kendi platformlarını ve bu platformlarda kullanılacak mühimmatları tasarlayıp üretme kabiliyetini kazanmıştır. TÜBİTAK SAGE de kuruluşuna uygun olarak bu doğrultuda önemli projeleri bir bir hayata geçirmektedir. 2020 yılı itibarıyla TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine giren ürün sayısı 9’a ulaşmıştır. Bu ürünler için son 5 yıl içinde savunma sanayimizin aldığı sipariş tutarı 7 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Devletimizin desteğiyle kazandığımız alt yapılarımızla arkamızda AR-GE mühendislik binamız ve Avrupa’nın en büyük çevresel testler merkezimiz ile gücümüze güç kattık.”

Okumuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sorusu üzerine TÜBİTAK SAGE’nin yaklaşık bin kişi personeli olduğunu belirtti.

Kaynak: DefanceTurk

RayHaber çerez kullanmaktadır