E-Nabız Covid-19 Test Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? eDevlet Corona Test Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet corona test sonucu sorgulaması nasıl yapılır? Çin’de başlayan ve tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile mücadele ülkemiz dahil tüm dünyada devam ediliyor. Covid-19  belirtilerinden dolayı şüphelenen vatandaşlar teste yaptırıyor  ve hastaneye gitmeden de sonucunu öğrenebiliyor. Peki E-Nabız Covid-19 test sonucu sorgulama nasıl yapılıyor?


Devletin vatandaşlara sunduğu kolaylıklardan biri olan e-devlet, e-nabız gibi uygulamalar sağlık işlemlerinin kolayca yapılmasını sağlıyor. Randevu alma, sonuç öğrenme gibi corona test sonucu da e-nabız üzerinden öğrenilebiliyor.

E-NABIZ COVİD-19 TEST SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Koronavirüs testi yaptıran vatandaşların sonuçlara “eNabız” uygulamasından uluşabilmektedir.

  • Test sonuçlarınız için ilk olarak e-Nabız (enabiz.gov.tr) sayfasına giriş yapınız. Sisteme girdikten sonra sol ekranda yer alan “Tahlillerim” kategorisine tıklayınız.
  • Açılan yeni sayfada “Covid 19 test sonuçları” ekranına tıklayınız.
  • Daha sonra T.C kimlik numarası, cep telefonu numarası, barkot no gibi kişisel bilgilerinizi doldurunuz.Açılan penceree covid-19 test sonucunuz dahil olmak üzere bir önceki döneme ait hastane raporlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

E-NABIZ NEDİR?

e-Nabız; vatandaşların kişisel sağlık bilgilerini bireysel olarak İnternet tabanlı servis üzerinde ve telefon aplikasyonunda görüntüleyip yönetebileceği; Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya sokulan, Türkiye’de kullanılan kişisel sağlık kaydı sistemidir.

e-Nabız’dan, muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebilir , tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabilirsiniz.

Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.

E-NABIZ’A NASIL GİRİŞ YAPILIR?

Sisteme girişte kimlik doğrulama iki şekilde mümkün olmaktadır.

1. E-Devlet kapısı üzerinden E-Devlet şifresi, E-İmza veya Mobil İmzanızı kullanarak T.C. numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz (Şekil1). E-Devlet girişine tıkladığınızda Şekil2’de gördüğünüz E-Devlet girişine yönlendirileceksiniz.

Giriş yaptığınızda profil bilgilerinizi oluşturmak için yönlendirildiğiniz ilk ekranda Kullanım Şartları bulunmaktadır. Profilinizi oluşturmaya başlamak için “e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

Profil bilgilerinizi oluşturmak için 2. Aşama kişisel bilgilerinizdir.

Paylaşım Seçeneklerinden kişisel sağlık bilgilerinize kimlerin erişimde bulunmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Profil bilgilerinizi oluştururken son aşama ise Erişim Bilgileridir. Burada cep telefonu bilgilerinizi ve sisteme girişte kullanmak istediğiniz e-Nabız şifrenizi oluşturup girmeniz gerekmektedir. Daha sonra cep telefonunuza gelen tek kullanımlık erişim kodunu Onay Kodu alanına yazarak e-Nabız ı aktifleştirme işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

2. E-Devlet şifreniz yoksa Sağlık Bakanlığına kayıtlı Aile Hekiminize cep telefonu numaranızın kaydını yaptırarak, telefonunuza gelecek kısa mesaj ile size iletilen tek kullanımlık erişim kodunu kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

RayHaber çerez kullanmaktadır