PTT Yurt Dışı Kargo Hizmetleri, Ücretleri ve Yurtdışı Kargo Takip

PTT’nin, tüm dünya ülkelerine göndericisinin isteğine göre uçak (havayolu) veya yüzey (kara yolu, deniz yolu gibi) yolu kullanılarak sevki sağlanan uygun ücretli, seçenekli, güvenli ve kaliteli gönderi hizmetidir. Kullanıcısı olduğumuz IPS (Uluslararası Posta Sistemleri) programı sayesinde kolilerinizin takibi elektronik bilgi alışverişi ile gerçekleştirilmektedir.

1-Posta Kolosi


Koliler için 124 ülke ile bilgi transferi yapılmaktadır. Bu sistem sayesinde kolilerin kabulünden alıcılarına teslimine dek tabi olduğu her işlem izlenebilmekte, gönderi sevkinin hangi aşamada olduğu, kaybolan kolinin mahalli ve sorumlusu tespit edilebilmektedir.

Gönderici/alıcı ya da varış ülkesinde buraya tıklayarak ​kolilerinizin takibini yapabilirsiniz. Kolinizin kaybı, hasarı veya tecavüzü (kapsamının eksilmesi vb.) halinde üyesi bulunduğumuz Dünya Posta Birliği kararlarında belirtilen limitler dahilinde hak sahibine tazminat ödenmektedir.

Bu gönderilerle ilgili ilgili haber isteme süresi gönderinin postaya verildiğinin ertesi gününden başlamak üzere 6 ay ile sınırlıdır.

Alma Haberli Koli
Kolinizin alıcısına teslim edilmesinin ardından alma haber kartının alıcısına imzalatılarak size iletilmesine yönelik hizmetimizdir.

Değer Konulmuş Koli
Kolinizde oluşabilecek hasar veya kaybolma riskine karşı faydalanabileceğiniz hizmet türüdür. Koliniz için kapsamındaki eşya değerini aşmamak kaydıyla değer konulmuş bedelini belirleyebilirsiniz. Değer konulmuş hizmeti veren ülkelere değerli koli gönderilebilmektedir.

Ülkeler itibariyle değer üst limitlerine buraya tıklayarak​ ulaşabilirsiniz.

Ödeme Şartlı
Koli içeriğindeki ürün bedelinin teslim anında alıcıdan alınarak göndericiye iletilmesini içeren hizmet türüdür. Bu durumda kolinin ödeme bedeli gönderi üzerinde belirtilmelidir. Ödeme şartlı koliler ödenmesi şart koşulan bedel tahsil edildikten sonra alıcısına teslim edilir. Yurt dışı çıkışlı Türkiye varışlı koliler PTT merkezinde teslim edilir.

Ödeme şartlı kolilerin alınıp verilmesi varış ve çıkış ülkeleri arasında bir ön anlaşma gerektirmekte olup, bu ek hizmet ile koli gönderebileceğiniz ülkeler ile limitleri ve para cinsine buraya tıklayarak​ ​​ulaşabilirsiniz.

Ek hizmetler varış ülkesine göre değişkenlik gösterebilir.

Ticari Koli Hizmeti
Dolaylı temsil ve basitleştirilmiş usul kapsamında değeri 7500 Euro’ya kadar olan e-ticaret ürünleri herhangi bir ek ücret alınmaksızın kabul edilmektedir. Gümrük beyanı Şirketimizce gönderilerin yurt dışı edilmesinden önce verilmektedir. Müşterilerin talebi halinde gümrük beyan numarası kendilerine e-posta aracılığıyla iletilmektedir. Müşteriler bu beyan numarası ile “Vedop “tan vergi iadelerini almaları mümkün bulunmaktadır.

2-PTT APG (Acele Posta Gönderisi)

APG (Acele Posta Gönderisi), acele olarak alıcısına teslim edilmesini istediğiniz yurt dışı gönderileriniz için yararlanabileceğiniz, PTT’nin varış posta idareleri ile imzaladığı ikili anlaşmalar çerçevesinde 110 ülkeye verdiği öncelikli hizmetidir.

PTT’nin Kullanıcısı olduğu IPS (Uluslar arası Posta Sistemleri) programı sayesinde APG’lerin takibi 90 ülke ile elektronik bilgi alışverişi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca gönderici/alıcı ya da varış ülkesi tarafından internet sitesinden APG’lerin takibi yapılabilmektedir.

APG hizmeti, özel ulak, uçak ek hizmetlerini kapsamakta olup ayrıca hiçbir ek ücret uygulanmamaktadır.

Bu gönderilerin kaybolması, çalınması ve hasarı halinde yapılan ülkeler arasındaki ikili anlaşmalar çerçevesinde hak sahiplerine tazminat ödenmektedir.

Bu gönderilerle ilgili haber isteme süresi gönderinin postaya verildiğinin ertesi gününden başlamak üzere 4 ay ile sınırlıdır.

PTT Acele Posta Servisine açık ülkelere buraya tıklayarak​ ulaşabilirsiniz.

Ticari APG Hizmeti
Dolaylı temsil ve basitleştirilmiş usul kapsamında değeri 7500 Euro’ ya kadar olan e-ticaret ürünleri herhangi bir ek ücret alınmaksızın kabul edilmektedir. Gümrük beyanı Şirketimizce gönderilerin yurt dışı edilmesinden önce verilmektedir. Müşterilerin talebi halinde gümrük beyan numarası kendilerine e-posta aracılığıyla iletilmektedir. Müşteriler bu beyan numarası ile “Vedop”tan vergi iadelerini almaları mümkün bulunmaktadır.

3- Turpex

TURPEX hizmeti kapsamında müşterilerimiz evrak, doküman, hediyelik eşya, uluslararası bedelli-bedelsiz ve geçici ihracat eşyalarını, fuar ve sergilerde tanıtılmak üzere ürün ve yayınları, hızlı ve güvenilir bir şekilde TURPEX gönderisi olarak postaya vererek yurt dışına gönderebileceklerdir.
Turpex PTT A.Ş.’ye ait gönderi olup, PTT’nin sorumluluğunda alıcılarına ulaştırılmaktadır.
Söz konusu gönderilerin takibini “Gönderi Takibi” sekmesinden güncel olarak takip edilebilmesi mümkün bulunmakta, ayrıca gerekmesi durumunda TURPEX gönderileri ile ilgili her türlü ambalaj malzemesi ve araç gereç İdaremizce temin edilebileceği gibi lojistik hizmet sunulması mümkün bulunmaktadır.
Posta abone kutusu, postrestant adresli turpex gönderisi kabul edilmemektedir.

Bu hizmet; özel ulak, uçak ek hizmetlerini kapsamaktadır. Turpex gönderileri müşteri isteğine bağlı olarak değer konulmuş olarak postaya verilebilir.

Bu gönderilerin kaybolması, çalınması ve hasarı halinde hak sahiplerine tazminat ödenmektedir.

Bu gönderilerle ilgili haber isteme süresi gönderinin postaya verildiğinin ertesi gününden başlamak üzere 6 ay ile sınırlıdır.

www.turpex.com​ web adresinden tarife bilgisine ulaşabilirsiniz.

Posta Yoluyla Gönderilmesi Yasak Maddeler

Yurtdışına gönderilen ve yurtdışından gelen tüm posta gönderileri ile ilgili uygulamalar Şirketimizin de üyesi bulunduğu Dünya Posta Birliği (UPU) kararları çerçevesinde sürdürülmektedir.

Vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı ülkelere posta yoluyla gönderilmesi yasak olan maddelere ait bilgilere buradan​ ulaşabilirisiniz.

RayHaber çerez kullanmaktadır