Türkiye’nin İlk Nükleer Güç Santrali 2023 Yılına Yetişecek

turkiyenin ilk nukleer guc santrali yilinda hizmete girecek
turkiyenin ilk nukleer guc santrali yilinda hizmete girecek
Abone Ol  


Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh, Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralindeki (NGS) çalışmaların takvime uygun şekilde ilerlediğini belirterek, ilk ünitenin 2023 yılına bitirilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinin en önemli ekipmanı, Reaktör Kabı, 3000 km yol kat ederek inşaat sahasına teslim edildi. Reaktör Kabı, içerisine işletme sırasında nükleer yakıtların yerleştiği ve yüksek basınç ve sıcaklık altında nükleer reaksiyonların gerçekleştirildiği büyük boyutlu bir ekipmandır.

Ağırlığı 330 ton, çapı 4,5 metre, yüksekliği ise 12 metre olan Reaktör Kabının üretimi, Atomenergomash AEM-Teknoloji tarafından yaklaşık 3 yılda tamamlandı. Reaktör Kabının üretimi sırasında, 750’den fazla üretim operasyonu gerçekleştirildi. Akkuyu NGS’nin Reaktör Kabı ve parçaları, çeşitli üretim aşamalarında 300’den fazla kalite kontrol testinden başarıyla geçti. Reaktör Kabı, Atommash imalat tesisine ait Tsimlyan barajında bulunan limandan Akkuyu NGS sahasındaki Doğu Kargo Terminali’ne 20 gün içerisinde ulaştırılmıştır.

Genel Müdür Birinci Yardımcısı – NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh’in konuyla ilgili; “Akkuyu NGS sahasında inşaat-montaj işleri çok aktif şekilde yürütülüyor. Birinci güç ünitesinde iç koruma kabuğunun ikinci katmanı, konsol kirişi ve destek kirişi gibi bazı önemli yapısal elemanların kurulumu yapıldı, kor tutucu ve reaktör koruyucu tasarlanan konumlarına yerleştirildi. Ana ekipmanlar sahaya takvime uygun şekilde ulaştırılıyor. Eylül sonunda Doğu Kargo Terminaline birinci ünitede kullanılacak dört adet buhar üreteci getirilmişti, bugün ise birinci ünitenin kalbi olan Reaktör Kabını teslim alıyoruz. İtme ve destek çemberleri ile birlikte Reaktör Kabı, AEM-Teknoloji A.Ş’nin Volgodonsk’taki Atommash şubesinden buraya, yani Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu sahasına, yaklaşık 3 bin kilometre yol kat ederek ulaştı. Gerekli tüm gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra, Reaktör Kabı giriş kontrolünden geçirilecek” ifadelerine yer verildi.

Reaktör Kabı, tüm düzenleyici gerekliliklere uygun olarak giriş kontrolünden geçirilecek. Bu amaçla kurulan özel bir komisyon, Reaktör Kabının tasarım ve ilgili kalite ve üretim dokümantasyonunu kontrol edecek ve çeşitli ölçüm cihazları kullanılarak detaylı kontroller gerçekleştirecek. Bu aşamalardan sonra Reaktör Kabı montaja gönderilecek.

Ayrıca, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve NDK tarafından yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşları tarafından Reaktör Kabının Atommash imalat tesislerindeki tüm üretim aşamalarında denetim ve gözetim faaliyetleri gerçekleştirildi. Aynı şekilde sahada yapılacak olan tüm faaliyetler yine NDK ve NDK tarafından yetkilendirilmiş denetim kuruluşları tarafından belirlenmiş olan denetim planı çerçevesinde denetlenecek.

Geçtiğimiz ay Atommash imalat tesisinden 1. güç ünitesi için dört buhar üreteci getirilmişti.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar