ASELSAN’dan M60 Atış Kontrol Sistemi ve Elektrikli Top ve Kule Takat Sistemi

aselsandan m atis kontrol sistemi ve elektrikli top ve kule takat sistemi
aselsandan m atis kontrol sistemi ve elektrikli top ve kule takat sistemi

ASELSAN internet sitesinde yeni yayınladığı broşürlerde M60 Atış Kontrol Sistemi ve Elektrikli Top ve Kule Takat Sistemi’ne (ETKTS) yer verdi.

İsimlendirmesinde M60 ifadesi kullanılan atış kontrol sisteminin (AKS) broşüründe modernize edilen M60TM tanklarının görselleri yer alıyor.

2002 yılında sözleşmesi imzalanan proje ile TSK envanterindeki M60A1 tankları ilk olarak İsrailli IMI firması ana yükleniciliğinde modernize edilerek M60T seviyesine yükseltilmişti. 2016 yılında başlayan Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında elde edilen tecrübeler ışığında M60 tanklarına ASELSAN tarafından Fırat modernizasyonu uygulanarak M60TM seviyesine yükseltilmişti.

M60T tanklarının M60TM konfigürasyonuna modernize edilmesi sırasında tank üzerine aşağıdaki sistem entegrasyonları gerçekleştirildi:

 • Lazer Uyarı Sistemi
 • Uzaktan Komutalı Silah Sistemi
 • Teleskopik Periskop Sistemi
 • Konum ve Yönelim Tespit Sistemi
 • Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi
 • Tank Sürücü Görüş Sistemi
 • Koruma Astarı
 • İklimlendirme Sistemi
 • Yardımcı Akım Sistemi
 • PULAT Aktif Koruma Sistemi

Ancak M60T tanklarındaki Elbit Systems tarafından geliştirilen Knight III atış kontrol sisteminde bir güncelleme olmamıştı. Aselsan’ın yayımladığı “M60 Atış Kontrol Sistemi” göz önüne alındığında M60TM tanklarına ASELSAN üretimi AKS entegre edileceği değerlendirilmekte.

M60 Atış Kontrol Sistemi, M60 Tankları’na muharebe koşullarında en üst seviye atış kabiliyeti kazandırmak için; basitleştirilmiş sistem mimarisi, etkin gece ve gündüz görüş, yüksek İlk Atımda Vuruşu İhtimali (İAVİ) ve durağan ya da hareketli zorlu muharebe, arazi ve hava koşullarında atış kontrol işlevlerinin icra edilmesini sağlamaktadır.

M60A1 tankları geçirdikleri ilk modernizasyon projesinde M60T seviyesine yükseltilirken hidrolik kule takat birimleri de elektrikli takat birimleri ile değiştirilmişti. ASELSAN tarafından broşürü yayımlanan elektrikli top ve kule takat biriminin M60TM tanklarında kullanılmaması mümkün. Ancak halihazırda ASELSAN ve ROKETSAN’ın sözleşmeye bağlanmış 40 adet Leopard 2A4 tankı için modernizasyon projesi bulunmakta. Leopard 2A4 tankları hidrolik kule takat birimi kullandığı için ASELSAN tarafından geliştirilen ETKTS’nin Leopard 2A4 tanklarında kullanılma ihtimali ağır basmakta.

ASELSAN tarafından geliştirilen Elektrikli Top-Kule Takat Sistemi, Ana Muharebe Tanklarının top ve kule hareketlerini sağlayacak olan bir sistemdir. Bu sistem Atış Kontrol Sistemi tarafından üretilen yan (kule hareketi için) ve yükseliş (top hareketi için) tork komutlarının uygulanmasından sorumludur.

Kaynak: DefenceTurk

Armin

sohbet

  İlk yorum yapan olun

  Yorumlar