Akkuyu NGS İçin Üretilen Bir Ekipman Daha Sahada

akkuyu ngs icin uretilen bir ekipman daha sahada
akkuyu ngs icin uretilen bir ekipman daha sahada

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin buhar türbin ünitesinin ilk büyük boyutlu bileşeni sahaya teslim edildi. 107 tondan fazla ağırlığa ve 12 metreden fazla uzunluğa sahip olan yüksek ve orta basınçlı silindir rotoru, 20 Mart’ta sahaya ulaştı.Modern yüksek ve orta basınçlı silindir kullanımı, Akkuyu NGS’nin 4 güç ünitesine monte edilecek Arabelle buhar türbinlerinin konstrüksiyonunun benzersiz bir özelliğidir. Bu yapı, türbin odası ekipmanlarının en yüksek tasarruf seviyesinde işletilmesini sağlamakla birlikte verim katsayısının %38’e kadar ulaşmasını temin eder. Bu, nükleer santral türbin tesisinin verim katsayısı bakımından dünya nükleer enerji sektöründe rekor bir değerdir.

Nükleer güç santrali türbin ünitesi büyük güçlü ısı döner motorudur. Silindir rotoru, bu motorun ana bileşenlerinden biridir: reaktör odasındaki buhar üreteçlerinde meydana gelen yüksek basınçlı buhar akımı rotor yapraklarına gelir. Sıkıştırılmış ve ısıtılmış su buharının potansiyel enerjisi rotoru döndürerek elektrik akımını üreten türbojeneratöre iletilen mekanik enerjiye dönüşür.

Yüksek ve orta basınçlı silindir rotoru, Belfort’taki (Fransa) GE Steam Power (ABD merkezli General Electric şirketinin şubesi) şirketinde üretildi. Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan (NDK) üretime başlama izni alındıktan sonra rotor üretimi yaklaşık 1 yıl 4 ay sürdü. Ocak 2021’de, ekipman tedarikçisi AAEM LLC (Atomenergomash A.Ş. ve GE Steam Power’ın ortak girişimi) ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin temsilcileri, ekipmanın kabulünü üretici fabrikada gerçekleştirerek yüksek kalite standartlarına uygun üretim teknolojisinin gözetildiğini onaylamıştı. Kabulden sonra rotor 2 ay boyunca fabrikada depolanmıştır, ardından gemiye yüklenerek deniz yoluyla Akkuyu NGS inşaat sahasına sevk edildi.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı – NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, “Arabelle buhar türbini için silindir rotorunun Akkuyu NGS inşaat sahasına teslimi, projemizin Rusya ve Türkiye ile sınırlı kalmadığını, geniş uluslararası erişimini açıkça gösteren bir olaydır. Buhar türbini tesisinin ana ekipmanı, Amerikan bir şirketinin Fransa’daki şubesi tarafından üretilmektedir. Projenin üreticileri, ekipman tedarikçileri ve genel olarak projemizin katılımcı listesi birçok ülkeden firmaları içermektedir. Macaristan, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İspanya, Polonya ve Japonya’dan pompalama, ısı değiştirici, elektrik-teknik ve diğer yardımcı ekipmanların üretimi için siparişler verilmiştir. Sahadaki inşaat çalışmalarının bağımsız teknik denetimi, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’nın 17 ülkesinde faaliyet gösteren uluslararası mühendislik grubu Assystem tarafından gerçekleştiriliyor ” ifadelerini kullandı.

Bugün itibarıyla, düşük hızlı Arabelle türbini, kendi sınıfında piyasadaki en güçlü türbindir: türbinin gücü 1900 MW’a ulaşabilirken rotorların kaynaklı tasarımı, yüksek korozyon direnci ve ana bileşenlerin uzun ömürlü olmasını (en az altmış yıl), planlı bakım ve onarım arasındaki sürelerin uzamasını sağlar.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar