TCDD Hemzemin Geçit Kazalarını En Aza İndirmek İçin Vatandaşları Bilgilendiriyor

hemzemin gecit farkindalik gununde vatandaslari bilgilendiriyor
hemzemin gecit farkindalik gununde vatandaslari bilgilendiriyor

Dünya Demiryolu Topluluğu (UIC) tarafından düzenlenen Uluslararası Hemzemin Geçit Farkındalık Günü (ILCAD), Türkiye’de de TCDD’nin etkinlikleriyle kutlanıyor. 40 ülkede düzenlenen Hemzemin Geçit Farkındalık Günü, hemzemin geçitlerdeki tehlikeler konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bu yıl 13’ncüsü düzenlenen Hemzemin Geçit Farkındalık gününde vatandaşları bilgilendiriyor. TCDD hemzemin geçitlerinde kazaları en aza indirmek için kurum içi eğitim, vatandaşı bilinçlendirme, teknolojik altyapı çalışmalarını sürdürüyor.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile en önemli gündemimiz demiryolu emniyeti ile ilgili. 2021 yılını emniyet yılı ilan ettik. Hedefimiz can ve mal emniyeti bakımından daha güvenli bir demiryolu ağı kurmak. “Tam Saha Emniyet” başlığı altında çeşitli önlemleri sürekli olarak takip edip sonuçlandırma konusunda kararlıyız. Hemzemin geçitlerde vatandaşlarımız bizim paydaşlarımız. Onları bilgilendirmek ve eğitmek için çalışıyoruz” dedi.

Ülkemizde 2019 yılında 106, 2020 yılında 65, 2021 yılında ise 20 hemzemin geçit kazası meydana geldi. Bilinçlendirme ve yapılan altyapı çalışmaları ile kaza oranlarında önemli bir düşüş kaydedildi.

Kazalar sürücülerin hemzemin geçitti kontrolsüz geçmeleri ve işaret ve işaretçilere dikkat etmemelerinden kaynaklandığı tespit edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın demiryollarında “Tam Saha Emniyet“ çalışmaları kapsamında kazaların en aza indirilmesi için birçok üniversite ile ortak projeler üretilerek hayata geçiriliyor.

Türkiye’de; Demiryollarında 2 bin 681 hemzemin geçit vatandaşlara hizmet veriyor. Kazların çoğu dikkatsizlik ve kurallara uymamaktan meydana geliyor. Trenlerin ortalama hızda ani duruş mesafesi 750-1000 metre olarak hesaplanıyor. Hemzemin geçitlerde dikkatsizlik can kaybı, maddi zarar ve zaman kaybına neden olmaktadır.

Demiryollarında herhangi bir olumsuzluğa karşı kurulan ve 24 saat hizmet veren ALO 131 ihbar hattı vatandaşların ihbarıyla acil durumlarda kazaların önlenmesinde etkin rol oynuyor.

GÜVENLİ GEÇİŞTE 3 KURAL

1. DİKKAT! Demiryolu geçitlerinin varlığı ve yaklaşan tren olasılığına karşı ikaz işaretlerine ve cihazlarına dikkat edin.
2. DUR! Hemzemin geçitlerde geçiş üstünlüğü her zaman demiryolu araçlarındadır. Tren geliyorsa tüm yaya ve karayolu araçları kesinlikle durmalı ve trene yol vermelidir.
3. DUR! BAK! DİNLE! GEÇ! Hemzemin geçitlerde her zaman yanıp sönen lambalar, zil ve/veya bariyerler olmayabilir ya da çalışmayabilir. Bu nedenle durun, dikkatle bakın ve dinleyin. Yaklaşan tren olmadığından ve geçişin güvenli olduğuna emin olun.

Armin

sohbet

1 Comment

  1. çözüm bulmak yada tedbir almak o kadar zormu?.amerikayı yenidenmi keşfedeceğiz

Yorumlar