TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında?

tcdd genel muduru metin akbas kimdir nereli kac yasinda
tcdd genel muduru metin akbas kimdir nereli kac yasinda

Cumhurbaşkanlığı tarafından imzalanan Resmi Gazete’de yer alan kararname ile 10 gün önce Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürü olarak atanan Abdülkerim Murat Atik istifa etti. Atik’in yerine ise TCDD Genel Müdür yardımcısı olarak görev yapan Metin Akbaş getirildi.

Aslen Adıyamanlı olan Metin Akbaş 1969 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Lise eğitimini Eskişehir Demiryolu Meslek Lisesi’nde tamamlayan Akbaş, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü kazandı. 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi bölümünde Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) üyelerinden olan Metin Akbaş, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdür Yardımcılığı görevi yapmıştı.

Akbaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Genel Müdür Yardımcılığı görevini de üstlenmişti.

 Metin Akbaş kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? 

 • Metin Akbaş Eskişehir Demiryolu Meslek lisesinden 1987 yılında mezun oldu.
 • Sonrasında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi.
 • 2012 yılında ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.
 • Akbaş, öğrenciliğini tamamladıktan sonra TCDD’de memur olarak göreve başladı.
 • İlk olarak Diyarbakır Haberleşme Şefliği’nde 1987 yılında başladı. Sonrasında ise sırasıyla Sirkeci Haberleşme Şefliği, Trakya Telekominikasyon Bölge Mühendisliği, İstanbul Manliyöe Serivis Müdürü, 1. bölge Müdür Yardımcısı, İstanbul Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Kırklareli, Tekirdağ, Edtirne, illerindeki demiyollarının tren işletmeciliği ve yatırımlarından sorumlu bölge müdürü oldu.
 • 2015 yılında ise TCDD’de genel müdür yardımcısı olarak göreve başladı.
 • 2016 yılında ise Genel müdür vekili olarak görev yaptı.
 • 2016-2019 yılları arasında İSKİ Genel Müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Yönetimin değişmesi sonrası bakanlıktaki görevine geri döndü.
Armin

sohbet

  İlk yorum yapan olun

  Yorumlar