Üretim, Takip ve İş Gücü Maliyetlerini Azaltan Teknolojik Çözümler

uretim takip ve is gucu maliyetlerini azaltan teknolojik cozumler
uretim takip ve is gucu maliyetlerini azaltan teknolojik cozumler

Sanayinin farklı faaliyet alanlarında iş verimliliğini ve kalitesini artırmak hedefiyle kullanılan birçok akıllı iş çözümü bulunuyor. Özellikle de operasyonel standartların sağlanması, iş güvenliği riskinin azaltılması, iş gücü ve zaman kazancının elde edilmesi için devreye giren akıllı çözümler, insan etkisi olmaksızın iş süreçlerini optimize etmeyi başarıyor. Bunların başında gelen ve kısaca RTLS olarak adlandırılan Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi (Real Time Location System); işletmelerdeki varlıkların, insanların ve envanterlerin konumlarının tespiti, takibi ve yönetilmesinde sanayinin pek çok iş koluna büyük avantaj sağlıyor. Akıllı iş çözümlerinde öncü teknolojilere imza atan Wipelot, RTLS teknolojileriyle firmaların iş süreçlerini optimize ederek büyümelerine ve küresel ölçekte rekabet avantajı kazanmalarına destek oluyor.

Sanayinin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle üretimde kendini gösteren yoğun makineleşme, varlık sayısındaki artış ve çalışanların iş güvenliğinin sağlanmasındaki zorluklar bu alanda daha nitelikli çözümleri gerekli kılıyor. Üretim sahalarında hem verimliliği ve güvenliği artırmak hem de maliyetleri düşürmek için insanların ve varlıkların etkin bir şekilde takip edilmesine ihtiyaç duyuluyor. İzleme ve takip süreçlerinin manuel olarak yapılması ciddi bir zaman kaybına yol açtığı gibi hata riskini de artırıyor. Bu aşamada devreye giren ve akıllı iş çözümlerinde öncü bir teknoloji şirketi olan Wipelot, gerçek zamanlı izleme teknolojileriyle iş sahalarındaki takibi otomatik hale getirerek süreçleri iyileştiriyor.

İzleme, takip ve yönetme süreçleri anlık yapılabiliyor

Çalışanların ve ekipmanların takibi ve kontrolü, ziyaretçi izleme, demirbaş/varlık yönetimleri gibi süreçlerin kablosuz yöntemlerle uygulanmasına olanak sağlayan Wipelot, RTLS çözümleriyle varlık bilgisinin konum tabanlı olarak izlenmesini sağlıyor. Wipelot’un geliştirdiği RTLS tabanlı varlık ve personel takibi teknolojileri sayesinde işletmeler; bakım, onarım maliyetleri ve personellere ayrılan kaynakları etkin şekilde yönetirken aynı zamanda çalışma ortamından da önemli verileri topluyor. Şirketlerin toplanan veriler aracılığıyla daha doğru kararlar vermesine yardımcı olan bu sistemler, işletmelerin operasyonlarını optimize etmek için daha donanımlı hale gelmelerinde belirleyici bir rol üstleniyor.

İş yeri güvenliğini maksimize ediyor

Güçlü alt yapısıyla üretim sahalarını akıllı hale getiren Wipelot RTLS çözümleri, riskli işlerde görev alan veya yalnız çalışanların durumunun ve konumunun gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlıyor. Tersanelerden maden ocaklarına kadar yüksek risk taşıyan tüm ortamlarda çalışanların durumlarından haberdar olma imkânı sunan bu sistemler, hata ve güvenlik zafiyetlerini de en aza indiriyor. Bu sayede acil durumlarda daha iyi koordine olmayı kolaylaştıran sistem, iş yeri güvenlik standartlarının gelişmesine katkı sağlıyor.

Her sektörün kendi ihtiyaçlarına nokta atışı RTLS çözümleri

Madencilik, inşaat ve sanayi başta olmak üzere karmaşık iş süreçlerinin hâkim olduğu otomotiv, sağlık, petrokimya, askeriye, üretim, havacılık sektörlerinde ve iş güvenliği sağlamak istenilen her yerde kullanılabilen Wipelot RTLS teknolojisi, sektörlerin farklı ihtiyaçlarına cevap niteliğinde nokta atışı çözümler sunuyor. Örneğin, madencilik özelinde geliştirdiği Smart Mining System (Akıllı Madencilik Sistemi) ile maden sahalarında gerekli olan tüm güvenlik standartlarını eksiksiz oluşturuyor. Ödüllü sinyalizasyon sistemiyle maden içindeki ve dışındaki araç trafiğinin kontrol altına alınmasına imkân tanıyan Wipelot, bu sayede kazaların önlenmesine yardımcı olurken günlük araç geçiş sayısını artırarak verimlilik artışı da sağlıyor.

En az donanım ve uygun maliyetle iş süreçlerinin takibi kolaylaşıyor

Wipelot RTLS çözümleri, kablosuz altyapı teknolojisi sayesinde hızlı bir şekilde kurulabiliyor. Bulut tabanlı uzaktan yönetim sistemi ve geriye dönük data yönetimi gibi fark yaratan teknolojilerle güçlendirilen bu çözümler, mümkün olan en az donanım ve uygun maliyetle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli yöntemleri sunuyor. Wipelot’un forklift çarpışma önleme sistemi SafeZone, araçların ve personelin üzerinde bulunan donanımlar ile talebin hacmine göre hiçbir donanıma ihtiyaç olmadan ya da çok az ek donanım ve yazılım desteğiyle entegre edilebiliyor. Şirket ayrıca, yalnız ve riskli bölgede çalışanlar için geliştirdiği iş güvenliği sistemi Lone Worker ve pandemi döneminde hayata geçirdiği Sosyal Mesafe Takip ve Uyarı Sistemi (Social Distance Tracking and Warning System) gibi özel teknolojilerinin yanı sıra motorlu-motorsuz ekipman ve personel takip sistemleri gibi çözümlerini de farklı bir altyapı ve ekstra maliyet olmadan tesislere uygulayabiliyor.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar