1915 Çanakkale Köprüsü Türk Mühendisliğinin Geldiği Noktayı Gösteriyor

1915 Çanakkale Köprüsü Türk Mühendisliğinin Geldiği Noktayı Gösteriyor

1915 Çanakkale Köprüsü Türk Mühendisliğinin Geldiği Noktayı Gösteriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün son tabliye yerleştirme töreni kapsamında Çanakkale’de bulunan Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu TRT Haber’e açıklamalarda bulundu.

Projenin 101 km’lik otoyol yapım çalışmalarında son kat asfaltların serildiğini belirten Uraloğlu, köprüde de son tabliyenin yerleştirilerek kaynak işlemlerinin tamamlanacağını söyledi. Genel Müdür Uraloğlu, bundan sonra da yolun üst yapısı, izolasyonu, asfaltı, aydınlatmasını yaparak, geçiş sistemleri ve akıllı ulaşım sistemlerini aktif hale getirerek projeyi 18 Mart’ta açmayı hedeflediklerini söyledi.

Son dönemde Türkiye’nin köprü yapımında kat ettiği yolu değerlendiren Genel Müdür Uraloğlu, “Türk müteahhitlik ve mühendislik sektörünün nereye geldiğini arkamızdaki dünyanın en büyüğü olan 1915 Çanakkale Köprüsü ile görebiliyoruz. Proje 2 yerli 2 yabancı ortakla birlikte yürütülse de çalışanlarının yüzde 98’ini Türk mühendis ve işçileri oluşturuyor, bunun da gelinen noktayı gösterdiğini düşünüyorum.” dedi.

“Köprüde hem enler var, hem de semboller var”

1915 Çanakkale Köprüsü’nün tarihi özelliklerine de değinen Uraloğlu, köprü 2.023 metre orta açıklıkla Dünyanın en büyüğü, kenar açıklıkları da dahil edilirse 3.563 metrelik bir yekpare yapı; yaklaşım viyadüklerini de katarsak bir karadan ayrılıp diğer karaya geçinceye kadar 4.608 metre uzunluğunda bir yapıdan söz ediyoruz. Yine Cumhuriyetimizin 100. yılına atfen 2.023 metre orta açıklığa sahip köprünün kule yükseklikleri 318 metreyle 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni temsil ediyor, ayak renkleri Türk Bayrağı’nın renklerini taşıyor. Bünyesindeki bazı yapılara da Türk-İslam eserlerinin motiflerini işledik. Köprü ayakları da Çanakkale Şehitler Abidesi’nin dört ayak şeklini temsil ediyor, ‘köprüde hem enler var hem de semboller var’ diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Köprünün tamamlanmasıyla ülkemize sağlayacağı kazanımlar hakkında konuşan Genel Müdür Uraloğlu: “Biz sadece Çanakkale’yi karşıya bağlamıyoruz. Uluslararası koridorları ve Marmara Otoyol Ringi’nin bir parçasını tamamlıyoruz. Bu projeyi bitirdiğimiz zaman Avrupa yakasından Asya’ya özellikle Ege ve Akdeniz’e geçecek trafik için kısa geçiş sağlanacak.”

Seyahat süresinde önemli kazanım

Uraloğlu, Avrupa yakasında 1 saatlik bir kazanım elde ediliyormuş gibi görünse de aslında feribotla ulaşımda mevsimsel etkilere bağlı oluşan beklemeler düşünüldüğünde seyahat süresinde 5-6 saatlik bir kısalma olacağını açıkladı. Siste yapılamayan seferler karayolunda seyir halini etkilemeyeceğini ifade eden Uraloğlu, köprüde bulunan 1600 metre genişliğinde 70 metre yüksekliğindeki navigasyon kanalı ile köprünün deniz ulaşımında bir engel oluşturmayacağını sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar