Bayraktar TB2 İçin CATS Tedarik Sözleşmesi İmzalandı

Bayraktar TB2 İçin CATS Tedarik Sözleşmesi İmzalandı

Bayraktar TB2 İçin CATS Tedarik Sözleşmesi İmzalandı

SAHA EXPO 2021’de Baykar Savunma ile ASELSAN arasında Bayraktar TB2 S/İHA için ASELSAN CATS Elektro Optik Sistemi sipariş sözleşmesi imzalandı. Tedarik edilecek CATS Elektro Optik Sistemleri yurt içinde kullanılacak Bayraktar TB2’ler için sipariş edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 20 Mart 2021 günü ASELSAN’ın Akyurt tesislerini ziyaret etmişti. ASELSAN’ın Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığının bulunduğu tesislere gerçekleştirilen ziyarette Bakan Varank, Bayraktar TB2 SİHA’larda (Silahlı İnsansız Hava Aracı) aynı amaçla kullanılan ithal sistem için Kanada tarafından uygulanan ambargoyu hatırlatıp CATS’in İHA’larda başarıyla denendiğini ve aktif kullanımına başlandığını açıklamıştı.

Mayıs 2021’de Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edilen yeni Bayraktar TB2 SİHA’ların CATS kameralarıyla beraber hizmete girdiğini belirten İsmail Demir, CATS kameralarının güçlendirmesine ambargolardan sonra hız verdiklerini açıklamıştı.

Yeni iyileştirmeleriyle ASELSAN CATS, TEKNOFEST 2021’de görücüye çıkmıştı. Bayraktar TB2 üzerinden canlı olarak gösterimi yapılırken Akıncı TİHA üzerinde de sergilenen CATS, son zamanlarda stabilizasyon, ağırlık ve optik performans açısından birçok iyileştirmelere tabi tutuldu.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumlar