Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metrosu’nda Yüzde 95 Fiziki İlerleme Kaydedildi

Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metrosu’nda Yüzde 95 Fiziki İlerleme Kaydedildi

Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metrosu’nda Yüzde 95 Fiziki İlerleme Kaydedildi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Beşiktaş (Gayrettepe)- Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Metrosu’nda yaklaşık yüzde 95 fiziki ilerleme kaydettik dedi.

4 BÜYÜKŞEHİRDE METROLARLA 988 MİLYON YOLCU TAŞINDI

Lojistik faaliyetlerin, üretimin büyümesi ve gelişmesinde ne kadar etkili olduğunu bildiklerini dile getiren Karaismailoğlu, planlanan 25 lojistik merkezden; 12’sini işletmeye aldıklarını ifade etti. Yerli ve milli demiryolu hamlelerinin meyvelerini toplamaya başladıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Artık TÜRASAŞ’ın ürettiği Millî Elektrikli Tren setlerini hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarında kullanacağız. Bugüne kadar toplam 313,7 kilometre kent içi raylı sistem hattını tamamlayıp milletimizin hizmetine sunduk. 4 ilde üstlendiğimiz 7 metro projesiyle Türkiye ekonomisine 21,75 milyar TL katkı sağladık. İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Antalya’da hayata geçirdiğimiz metrolarla bugüne kadar 988 milyon yolcu taşındı. 305 milyon saat zamandan, 282 bin ton yakıttan tasarruf ettik. Karbon emisyonunda 156 bin ton azalma sağladık. Kent içi raylı sistemlerin ekonomiye ve çevreye katkıları göz ardı edemeyeceğimiz boyutlarda. 6 ilde daha yapımı süren 10 projemiz var. Bu projeler bittiğinde ekonomimize 10,8 milyar TL katkı sağlamalarının yanı sıra 146,2 milyon saat zamandan, 136 bin ton yakıttan tasarruf edeceğiz. Kent içi raylı sistemler sayesinde özellikle büyükşehirlerimizde yaşanan trafik tıkanıklıkları çözülürken, karbon emisyonunda 73 bin ton azalma olacak.”

BEŞİKTAŞ (GAYRETTEPE)- İSTANBUL HAVALİMANI METROSU’NDA YAKLAŞIK YÜZDE 95 FİZİKİ İLERLEME KAYDETTİK

İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray, İzmir’de İZBAN, Konya’da KONYARAY’ın vatandaşlara hizmet verdiğini anımsatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gaziantep’te GAZİRAY projesinin devam ettiğini söyledi. İstanbul’un kent içi raylı sistem şebekesinin önemli bir kısmını Bakanlığın üstlendiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “MARMARAY (77 kilometre), İstanbul Levent-Hisarüstü Mini Metrosu’nu (4,8 kilometre) işletmeye açtık. 103.3 kilometrenin yapımına devam ediyoruz. Saatte 120 kilometre ile ‘Türkiye’nin en hızlı metrosu’ unvanına sahip olacak 37,5 kilometrelik Beşiktaş (Gayrettepe)- Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Metrosu’nda yaklaşık yüzde 95 fiziki ilerleme kaydettik. Bu hatta Kağıthane-Havalimanı arasının 2022 yılı ilk çeyreğinde, Gayrettepe-Kağıthane arasının ise 2022 yılı ikinci çeyreği itibarıyla işletmeye açılmasını planlıyoruz. Bir diğer hattımız da 31,5 kilometrelik Küçükçekmece (Halkalı)-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu. Tünel işimizin yüzde 71’ini tamamladık. Projenin tamamını da 2022 yılı sonunda bitirmeyi planlıyoruz. İstanbul’un bir başka uluslararası havalimanındaki Sabiha Gökçen-Pendik Kaynarca Metrosu ile burayı da metro hatlarına entegre ediyoruz. Kadıköy – Kartal – Kaynarca Raylı Sistem Hattı’nı 7,4 kilometre uzunluktaki bu hatla Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlayacağız. Yüzde 87 fiziki gerçekleşme kaydettik. Bu projemizi de 2022 yılı ilk çeyreğinde bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

BAŞAKŞEHİR – ÇAM VE SAKURA ŞEHİR HASTANESİ- KAYAŞEHİR METROSUNU 18 AYDA TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ

İstanbul’daki bir başka proje olan Kirazlı – Başakşehir Hattı’nın doğrudan Bakırköy İDO ile bağlantısını sağlayacak Bakırköy (İDO)- Bahçelievler- Güngören –Bağcılar Kirazlı Metrosu’nun yüzde 60’a yakın fiziki gerçekleşmesi olduğunu belirten Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hattı 2022 sonunda hizmete alacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden devralarak çalışmalarına geçen yıl başladığımız 6,2 kilometrelik Başakşehir – Çam ve Sakura Şehir Hastanesi- Kayaşehir Metrosunu 18 ay gibi bir sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Diğer taraftan İstanbul’a yeni 2 metro hattı daha kazandırıyoruz. Altunizade-Çamlıca-Bosna Bulvarı Metro Hattı ve Kazlıçeşme –Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı yeni nesil ulaşım projelerinde çalışmalara başladık. Bakanlığımız, Ankara’nın, kent içi ulaşım problemlerini çözmek yolunda da önemli adımlar atıyor. Bunun için metro hatlarını genişletiyoruz. Tamamlanan Kızılay–Çayyolu, Batıkent – Sincan ve Atatürk Kültür Merkezi – Keçiören metroları ve Başkentray’la Ankara’nın 23,2 kilometre olan raylı sistemi 100,3 kilometreye çıkardık. Atatürk Kültür Merkezi-Gar-Kızılay hattı 3,3 kilometre.Tandoğan – Keçiören Metrosu’nu kullananlar bu proje bittiğinde Kızılay’a aktarmasız ulaşabilecekler. Yaklaşık yüzde 85 fiziki gerçekleşme kaydettiğimiz bu hattı 2022 yılı ikinci çeyreğinde açacağız. Kocaeli Gebze Sahil-Darıca OSB metrosu 15,4 kilometre uzunluğunda. TCDD Gar – Gebze OSB arasını Aralık 2022’de; Darıca Sahil – TCDD Gar arasını ise Eylül 2023’te hizmete açacağız. Kocaeli’nde doğu-batı yönünde şehri baştan sona kat eden, Şehir Hastanesi’ni kent merkezine bağlayacak bir tramvay hattı inşa ediyoruz. Proje ile birlikte mevcut tramvay hattına günlük 39 bin ilave yolcu geleceğini öngörüyoruz. İç Anadolu’nun en gelişmiş illerinden olan Kayseri’de de kent içi ulaşım yatırımları yapıyoruz. Kayseri Anafartalar- YHT Tramvay Hattı 7 kilometre uzunluğunda. Bursa Emek-Şehir Hastanesi Raylı Sistem hattı 6 kilometre. Mevcut Emek – Arabayatağı raylı sistem Hattı’nın uzatılmasıyla Şehir Hastanesi ve YHT Gar’a şehir merkezinden kolay ve konforlu ulaşım sağlanacak.”

İzmir’in övünç kaynaklarından birinin de İZBAN olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, günlük ortalama 189 bin yolcunun İZBAN’ı kullandığını, 2010 yılından bugüne kadar 757 milyon yolcunun taşındığını söyledi. “2022 yılında bitirmeyi planladığımız, Güneydoğu’nun sanayi ve ekonomi alanında en üretken kentlerinden Gaziantep’in kent içi toplu taşıma sistemine katkı sağlayacağımız Gaziray Projesi’nde ise yüzde 74 ilerleme kaydettik” diyen toplam 112 kilometre uzunluğundaki GAZİRAY projesinin tamamlandığında günlük ortalama 358 bin kişiye ulaşım imkanı sağlanacağını vurguladı.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Konya şehir içi raylı sistem ağının geliştirilmesine çalışıyoruz. Kayacık ile Konya mevcut gar arasındaki 17,4 kilometrelik kesimini, iki hattan yüksek hızlı tren, iki hattan ise banliyö ve konvansiyonel hat işletmeciliği yapma amacıyla 4 hatlı hale getiriyoruz. Yolcuların Selçuklu ve Konya YHT garlarına erişimini sağlayacağız. Konya için ürettiğimiz başka bir proje Necmettin Erbakan Üniversitesi-Meram Belediyesi Raylı Sistem Hattı. İhalesini yaptık. Kredi anlaşmasının onay sürecini bekliyoruz. TÜRASAŞ ile yerli üretim altyapı kapasitesini geliştiriyoruz. Türkiye Raylı sistem sektöründe, demiryolu araçlarının üretiminde, lokomotif kurum olma hedefiyle sektör paydaşlarını aynı çatı altında toplayarak güçlü bir sinerji yakaladık. Böylelikle raylı sistemler sektöründe millî tasarıma sahip ürünleri geliştirip, bu ürünleri dünya pazarına açıp, yüksek marka değerine kavuşturuyoruz. Milli Tren Setleri üretimi çalışmalarından edinilen tecrübeler ile 225 km/saat hızında Tren Seti Proje çalışmalarına başladık. Prototipi 2022 yılında tamamlamayı ve 2023 yılında seri üretimine geçmeyi planlıyoruz. Dizel, elektrikli lokomotif, demiryolu bakım araçları, demiryolu araçlarının modernizasyonları, tren kontrol yönetim sistemi, vagon, dizel motor üretimlerine devam edilirken aynı zamanda milli demiryolu araçlarının geliştirilmesi için Ar-Ge çalışmalarını da yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar