İlhan Koman’ın 20 Yıl İçerisinde Yaşadığı Teknesi Haliç Tersanesi’ne Getirildi

İlhan Koman’ın 20 Yıl İçerisinde Yaşadığı Teknesi Haliç Tersanesi’ne Getirildi

İlhan Koman’ın 20 Yıl İçerisinde Yaşadığı Teknesi Haliç Tersanesi’ne Getirildi

Akdeniz Heykeli’nin yaratıcısı olan dünyaca ünlü heykeltıraş İlhan Koman’ın içinde 20 yıl yaşadığı ve aynı zamanda atölyesi olarak kullandığı 116 yaşındaki gemisi 16 Kasım’da Haliç Tersanesi’ne getirildi. Bakım ve tutum işlemleri yapılacak asırlık gemi Şehir Hatları tarafından Haliç Tersanesi’nde koruma altına alınacak.

Uzmanların keşif ve incelemeleri sonucunda Hulda’da yapılacak işlemler;

• Kalafat yapılacak. Ağaçların hasarlı olanlarının tespiti yapılacak ve değişmesi gerekenler değiştirilecek.
• Gemi direklerinde hasar tespiti yapılacak ve gereken yerler onarılacak.
• Ana makinelerin bakımı yapılacak.
• Geminin sevk sisteminin çalışması ve sızdırmazlığı incelenecek.
• Şaft ve pervane kontrolü yapılacak.

M/S HULDA GEMİSİ HAKKINDA

37 metre uzunluğunda, 6.7 metre eninde, 2.70 metre derinliği olan, 145 ton ağırlığında, 395 metrekare yelken alanı olan M/S Hulda 1905’te Sjötorp Tersanesi’de inşa edildi. İlk sahibi bu yük teknesini İşveç’in batı kıyısında Dansö’de kargo taşımacılığında kullandı. 1965’te Kerstin ve İlhan Koman tarafından satın alınıp detaylı bir restorasyondan sonra içinde yaşamak ve çalışmak amacıyla köklü olarak dönüştürüldü.

Komanlar, dostları, öğrencileri ile birlikte yazları Baltık Denizi’ndeki takım adaları gezerek, kışları Stockholm’ün Drottningholm semtinde demir atarak gezgin bir hayat sürdürdü Hulda’da.

İLHAN KOMAN KİMDİR?

1921 yılında Edirne’de doğan ve 17 Haziran 2021’de 100. doğum günü kutlanan İlhan Koman İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu.

İlhan Koman hem mekân hem zaman açısından evrensel değer taşıyan günümüzün ender dünya sanatçılarından biriydi. Üretim sürecinde, öğrencilik yıllarından ölümüne kadar insanı, doğayı, mimari bilinci, matematiksel/geometrik/fiziksel olguları, bilimsel ilkeleri ve güncel teknolojileri inceledi. Geliştirdiği deneyleriyle, heykel, matematik, statik, alternatif enerji üretimi gibi alanlarda ‘değiştirilemez ya da tartışılamaz gibi görünen kuramlara meydan okuyarak’ çağdaş Türk ve İsveç sanatında eşi benzeri görülmemiş eserler üretti. İstanbul’da 1941’de başlayan ve 1947-1951 arasında Koman’ın Paris’te sürdürdüğü sanat eğitimi de, bağımsız olarak geliştirdiği alçı, taş, demir heykellerinde, insanın sanat aracılıyla çevresiyle, doğayla ortaklıklar kuran ‘erdemler’ geliştirmesiyle gerçekleşmiştir.

1986 yılında vefat eden İlhan Koman’ın özellikle kamusal alanlarda gerçekleştirdiği heykelleri ve farklı kültürleri sentezlediği eserleri özgün bir ekol yaratarak Koman’ı dünyaca tanınır bir heykeltıraş yaptı.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar