Kiev’de Toplu Taşımaya Yüksek Zam Yolda

Kiev’de Toplu Taşımaya Yüksek Zam Yolda

Kiev’de Toplu Taşımaya Yüksek Zam Yolda

Kiev toplu taşıma araçlarında seyahat daha pahalı hale geliyor. Artık tek seferlik biletlerin fiyatı 8 UAH yerine 20 UAH olurken, Kiev Kart kullananlar için seyahat 12 UAH olacak.

Kiev Şehir Devlet İdaresi başkan yardımcısı Nikolay Povoroznik‘in tarafından yapılan açıklamada 2018’deki son tarife artışından bu yana, şehir yönetiminin üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı faktörlerin önemli ölçüde değiştiği belirtilerek “Toplu taşımada mevcut fiyat, uzun süredir ekonomik olarak olması gereken tarifeye uymuyor. “Kyivpastrans” hesaplamalarına göre, bugün kara taşımacılığında ekonomik olarak uygun tarife 22.30 UAH. “Kiev Metrosu” hesaplamalarına göre, metroda makul tarife 22 UAH. Ancak bunun yolcular üzerinde büyük bir mali yük olduğunu anlıyoruz, bu nedenle yeni tarifeler hesaplanırken görevlerden biri, seyahat bedellerini bir indirim sistemi ile farklılaştırmaktır ”dedi.

Kiev’de metro, otobüs, tramvay ücretleri ne kadar olacak:

  • Toplu taşıma araçlarında (metro, tramvay, troleybüs, otobüs) bir yolculuk, tek bir bilet satın alınması durumunda 20 UAH’a olacaktır;
  • Çok işlevli elektronik kart olan ” Kyivpastrans Kartı” kullanarak seyahat için ödeme yapılması durumunda, birim maliyet 12 UAH olacaktır;
  • Elektronik bileti yenileyerek seyahat satın alan yolcular için, toplu taşıma araçlarında seyahatin maliyeti 15 ila 20 UAH arasında değişecektir. 50 seyahat alırken 15 UAH, 1-9 arasında seyahat alırken ise 20 UAH olacaktır;
  • İndirimli aylık bilet satın alma imkanı da var. Seyahat biletinin türüne bağlı olarak 14.20 UAH’dan başlar;
  • Aktivasyon anından itibaren 24 saat, 48 ve 72 saat boyunca kullanılan biletler de tedavülde kalmaya devam edecek.

Nikolay Povoroznik “Toplu taşıma tarifesindeki artıştan sonra, Kiev’de ikamet eden (ücretsiz seyahat etme hakkı olmayan) kart sahiplerinin ücreti, seyahat sayısına bakılmaksızın 12 UAH olacaktır. Aylık seyahat bileti kullanan yolcular, seyahat kartının türüne bağlı olarak 14.20 UAH ile 14.50 UAH arasındaki seyahatler için ödeme yapacaktır. Ve satın alınan seyahat sayısına bağlı olarak elektronik bileti kullanan yolcular ise 15 ila 20 UAH ödeyecektir.” diye özetledi.

Ukrayna’da iki doz aşı olana harcamaları için bin grivna hediye

Şehrin, halkın sosyal olarak savunmasız tüm kategorileri için verilen avantajları devam ettirdiğini belirten Povoroznik “Şu anda, Kiev halkı 6.50 UAH fiyatla önceden seyahat satın alma ve bir süre için eski fiyatlarla toplu taşıma araçlarını kullanma fırsatına sahip.” dedi.

15 gün sürecek olan tarifeleri artırma prosedürü hakkında elektronik istişare formatındaki kamuoyu tartışmaları bugün başlayacak. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yeni tarifelerin belirlenmesi planlanmaktadır.

Kaynak: ukrhaber.com

İlk yorum yapan olun

Yorumlar