Kombi Bakımı Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır? Kombi Bakımı Kiracıya Mı Aittir?​

Kombi Bakımı Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır? Kombi Bakımı Kiracıya Mı Aittir?​

Kombi Bakımı Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır? Kombi Bakımı Kiracıya Mı Aittir?​

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte hemen hemen herkesin kafasını karıştıran sorunlardan biri de kombi bakımının nasıl olduğu ve ne zaman yapılması gerektiğidir. Havalar soğumadan önce kombi bakımı yaptırmak oldukça önemlidir. Yıllık kombi bakımı ihmal edildiğinde bakımsızlıktan kaynaklanan arızalar, önceden tespit edilemeyebilir ve kullanıcı sürekli sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bakım yaptırmak, enerji tasarrufu ve dolayısıyla maddi tasarruf sağlarken aynı zamanda kombinin kullanım ömrünü uzatır. Bunun yanı sıra düzenli bakım, olası bir gaz kaçağına maruz kalma ihtimalini önleyebileceğinden güvenlik açısından da son derece önemlidir.

Isınma ihtiyacı hissedilen dönemde mağduriyet yaşamamak için kombi bakımı havalar soğumadan önce yapılmalıdır. Bu sayede kombi bakımı yaptırılarak ihtiyaç duyulan tarihler arası arızalanma gibi problemlerin de önüne geçilebilir. Kritik tarihlerde petekler beklentiyi karşılayacak seviyede ısınır. Bunların yanı sıra doğal gaz ve elektrik kullanımında tasarruf sağlar. Böylece kombiden alınabilecek en yüksek verim alınır.

Kombi Bakımını Ne zaman Yapmalısınız?​

Belirlenmiş bir tarih aralığı olmasa da kombi bakımının kış mevsiminden önce; yaz mevsiminin sonunda yahut eylül, ekim ayları içerisinde yapılması tavsiye edilir. Kombi bakımı her yıl mutlaka tekrarlanmalıdır. Bakımlar harici arıza durumunda da yine yetkililerden yardım alınmalı, sorunlar göz ardı edilmemelidir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

​Bakım için ilk olarak kombinin performansı kontrol edilip su sızdırma durumuna bakılır. Akabinde kombideki kirli su boşaltılır, tankın havası kontrol edilir ve duruma göre müdahalelerde bulunulur. Herhangi bir sorun yoksa kombinin içi açılır; yanma odasında, brülörde, fanda, kalorifer filtresinde ve kombinin genel olarak içerisinde oluşan tozlar temizlenir. Temizleme sonrası bu parçalar tekrar yerine yerleştirilir. Eğer hasar tespit edilen parçalar var ise yenileriyle değiştirilir. Gaz ayarı yapılan kombi, teste tabii tutulur ve gaz sızıntısı gibi olası aksiliklerin önüne geçilir. Son kontroller mutlaka kullanıcı eşliğinde yapılmalıdır. Tüm bu süreçlerin sonunda bakım yapan uzman kişi kullanıcıyı bilgilendirir ve kombi bakım süreci bu şekilde neticelendirilir.

Bakım süreçleri mutlaka yetki belgesi bulunan kişiler tarafından gerçekleştirilmeli, can ve mal güvenliği tehlikeye atılmamalıdır. Kombi bakımının yanı sıra petek bakımı da göz ardı edilmemelidir, çünkü kombi peteği diye adlandırılan radyatörlerin havasını almak, iç ve dış temizliğini yapmak da doğrudan kombinin performansını etkiler. Kombi ve petek bakımı eş zamanlı olacak şekilde yine işinin ehli olan uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Genellikle birçok kişi maliyetinden dolayı kombi bakımı yaptırmayı erteler. Fakat bu erteleme sonucu kombide daha büyük hasarlar oluşabilir. Aynı zamanda kullanıcılar daha yüksek maliyetli bakım ve onarımlar yaptırmak durumunda kalabilir. Sonuç olarak kombi bakımını yaptırmayı ihmal etmek ve bakımı uzman birine yaptırmamak can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu nedenle kombi bakımı yaptırmayı ve kombi bakımı için evinize gelen ekibin yetkinlik belgesini kontrol etmeyi unutmayın.

Kombi Bakımı Kiracıya mı Aittir?​

Kombi konusunda en çok merak edilen sorulardan biri de “Kombi bakımı kiracıya mı ait?” sorusudur. Kombi, kiralanan evlerde demirbaşlardan biri sayılır. Borçlar Kanunu’nun 301. maddesinde “Kiraya veren, kiralananı kararlaştırılan tarihte, sözleşmede amaçlanan kullanıma elverişli bir durumda teslim etmek ve sözleşme süresince bu durumda bulundurmakla yükümlüdür ,” ifadesine yer verilir. Yani kiracı, mülk sahibinden mülkü nasıl kiraladıysa o şekilde tutmakla ve teslim etmekle mükelleftir ve kombi bakımı kiracıya aittir.

Yıllık bakımı kiracının yaptırması gerektiğinden kiracı, bakımı yaptırılmayan kombide oluşan zararları da ödemekle yükümlüdür. Kiracı kaynaklı olmayan bir arıza ücreti olursa teknik servisin onayının ardından bu ücreti ev sahibinin ödemesi gerekir. Kısacası kombi bakımını zamanında ve düzenli yaptırmak bu açıdan da son derece önemlidir.

Kombi bakımınızı yetkili servislere, düzenli olarak yaptırarak hem enerji tasarrufu sağlayabilir hem de kombinizi daha güvenli ve verimli şekilde kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar